Instagram'da 1000 dolara bebek satmaya çalışan çete üyeleri enselendi: 3 bebek satılmış

Arşiv
Arşiv

Endonezya’da fotoğraf paylaşım sitesi Instagram'da bin dolara bebek satan bir şebekenin üç üyesiyle sayfanın bir müşterisi gözaltına alındı. Çete mensuplarının Endonezya'daki çocuk koruma yasaları uyarınca 15 yıla kadar hapis cezası alabileceği belirtiliyor.

Endonezya polisi, açılan bir Instagram hesabından bin dolara bebek satan şebekenin üç üyesiyle bir müşterilerinin gözaltına alındığını açıkladı.

Cava polis sözcüsü Frans Barung Mangera, gözaltına alınan şebeke üyelerinin Instagram hesabının sahibi 29 yaşındaki bir adamla, siteye fotoğrafları koyan 22 yaşındaki bir kadın ve bir ebe olduğunu söyledi. Bu kişilerin, Endonezya'daki çocuk koruma yasaları uyarınca 15 yıla kadar hapis cezası alabileceği belirtiliyor.

Bebek satışı yapıldığı iddia edilen Instagram hesabı
Bebek satışı yapıldığı iddia edilen Instagram hesabı

Hesabın bir yıldır aktif olduğu belirlendi

Polise göre, şebeke üyeleri kapatılan Instagram hesaplarında özellikle genç ve evlenmemiş hamile kadınlara danışmanlık hizmeti verdiğini ve 'aile sorunlarına' çözümler ürettiklerini söylüyordu. 700'den fazla takipçisi olan hesabın bir yıldır aktif olduğu belirlendi.

Son paylaşımda “Bir aylık ve Müslüman” bilgisi

15 Eylül'deki son mesajda "C86" adlı bir bebeğin fotoğrafının altında "Cavalı, bir aylık ve Müslüman" bilgileri yer alıyor ve ilgilenenlerden bir Whatsapp numarasıyla iletişime geçmeleri isteniyor.

Polis sözcüsü Mangera, İngiltere'de yayımlanan Guardian gazetesine bu hesap üzerinden şimdiye kadar en az üç bebeğin satıldığına inandıklarını söyledi.

Instagram'dan yapılan açıklamada "Kullanıcılarımızın güvenliği ana önceliğimiz. Kurallarımız kullanıcıların platformumuz üzerinden insan satışı dahil,suç teşkil eden faaliyetler yürütülmesini yasaklıyor. Bu tür içerikleri anında kaldırıyoruz" denildi.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >