iPhone 13 ile ilgili yeni iddia: 1 TB depolama alanıyla gelebilir

Arşiv
Arşiv

Apple'ın üç yıl aradan sonra iPhone'ların maksimum depolama alanı kapasitesini artırmaya karar verdiği öne sürüldü. Bu kapsamda yeni iPhone'lar, 1 TB dahili depolama alanına sahip olacak.

Apple, her yeni iPhone modelinde kamera kalitesini performansını daha da üst seviyelere çıkarıyor ve kullanıcıları daha fazla fotoğraf ve video çekmeye yönlendiriyor. Ancak bu kadar fazla medya içeriğinin bir sonucu da oluyor; depolama alanının dolması.

Üç yıldır depolama alanını artırmıyordu

Apple, normal şartlarda iPhone’ların en yüksek depolama alanı seçeneğini iki yılda bir ikiye katlıyor ancak şirket, iPhone Xs ile birlikte duyurduğu 512 GB depolama alanı kapasitesini üç yıldır yükseltmeyi tercih etmedi. Geçmişe dönüp baktığımızda şirketin iPhone 6 ve iPhone 6S için 128 GB; iPhone 7, iPhone 8 ve iPhone X için ise 256 GB maksimum depolama sunduğunu görüyoruz.

Kamera kalitesinin artması depolama alanında sıkıntıya neden oluyor

İlk bakışta 1 TB’lık depolama alanı bir akıllı telefon için gereksiz gibi görünebilir. Ancak haberimizin başında da aktardığımız gibi Apple, iPhone’ların kamera performansını sürekli olarak artırıyor ve 4K 60fps video gibi yüksek çözünürlüklü medya dosyaları, dahili depolama alanının çok kısa bir sürede dolmasını sağlayabilir. Yine de 1 TB depolama seçeneğine ilginin nasıl olacağını ön görmek şu an için pek de mümkün değil.