20.356 Takipçi

Politikadan dosya habere, yerel haberden özel çalışmalara kadar haberin sosyal medyasındasınız. Bazen 'ciddi mesele' bazen bir dakikalık videolarla gündeme dair önemli detaylarla buradayız.

iPhone X satın alacaklara kötü haber: Tedarik sıkıntısı yaşanabilir!

True Depth
True Depth

Apple tarafından üretilen ilk parti iPhone X'ler, Hollanda ve Birleşik Arap Emirlikleri'ne gönderildi. Ancak özellikle yüz tanıma sistemi True Depth'in üretiminde sıkıntı olduğu ve bu sebeple yeni iPhone'da tedarik problemi yaşanabileceği belirtiliyor.

iPhone 8 ve iPhone 8 Plus modellerinin Türkiye fiyatlarının belli olmasının ardından, gözler onuncu yıla özel üretilen iPhone X'e çevrilmişti. iPhone 8'de fiyatlar 4149 TL'den başlarken, iPhone 8 Plus'ta ise başlangıç fiyatı 4699 TL olarak belirlenmiş durumda. Fiyatlar elbette kapasitelere bağlı olarak daha da artabiliyor.

Soldan sağa iPhone X, iPhone 8 Plus ve iPhone 8.
Soldan sağa iPhone X, iPhone 8 Plus ve iPhone 8.

Bu noktada Apple fanatiklerinin büyük bir bölümü iPhone 8 serisine yönelmek yerinedaha fazla ücret ödeyip iPhone X'i tercih etmenin mantıklı olduğunu düşünüyor. Ancak iPhone X'te tedarik sıkıntıları yaşanabileceği ortaya çıktı. Yani aslına bakılırsa ülkemizde başlangıç fiyatı 6099 TL olan yeni nesil tepe seviyesi iPhone, her isteyen kullanıcı tarafından satın alınamayabilir.

İlginizi çekebiliriPhone 8 ve iPhone 8 Plus Türkiye fiyatı ve satış tarihi belli oldu
Apple, iPhone 5s'ten yani 2013 yılından bu yana telefonlarında Touch ID parmak izi okuyucu sistemine yer veriyor.
Apple, iPhone 5s'ten yani 2013 yılından bu yana telefonlarında Touch ID parmak izi okuyucu sistemine yer veriyor.

Evet; iPhone X'in ilk parti üretimi tamamıyla sonlanmış durumda. Birçok kişiyi heyecanlandıran gelişme aynı zamanda "tedarik" sıkıntıları sebebiyle hayal kırıklığı yarattı. Bilindiği gibi Apple, iPhone X'teTouch ID yerine, diğer bir biyometrik tarama özelliği Face ID'ye yer verdi.

True Depth teknolojisi sayesinde biyometrik tarayıcıda bir üst çıtaya geçiliyor ve güvenlik de önemli oranda artıyor.
True Depth teknolojisi sayesinde biyometrik tarayıcıda bir üst çıtaya geçiliyor ve güvenlik de önemli oranda artıyor.

Son ortaya çıkan gelişmelere bakılırsa tedarik konusunda sıkıntı oluşturan kısım True Depth yüz tanıma sistemi. Foxconn'dan gelen bilgilere bakılırsa iPhone X için ilk partide 46.500 adet üretim gerçekleştirilmiş durumda. Hatta bu ilk üretimlerin Hollanda ve Birleşik Arap Emirlikleri'ne gönderildiği bilgisi de var. Bilgilere bakılırsa haftalık üretimin 400 bin adet civarında olması bekleniyor.

Söz konusu onuncu yıla özel iPhone olduğunda bu rakamların da yeterli gelmeyeceğini söyleyebilmek mümkün. Özellikle her yeni iPhone modeli için büyük ilgi olduğu düşünüldüğünde iPhone X'te hem dünya genelinde hem de Türkiye'de tedarik sıkıntısı yaşanması muhtemel.

İlginizi çekebilirApple iPhone 8 Plus incelemesi
İlginizi çekebilirApple iPhone X performans testlerinde son model MacBook Pro'yu geride bırakıyor!

Aylardır devam eden söylentilerin ardından Apple, iPhone'un onuncu yılına özel olarak tasarladığı ve yepyeni özelliklerle donattığı iPhone X modelinin tanıtımını gerçekleştirdi. Apple A11 Bionic, kablosuz şarj, Face ID ve animoji gibi birçok farklı yenilikle gelen iPhone X'in detaylarına yakından bakıyoruz.İLGİLİ HABERLER