İran: İngiltere'nin yaptığı korsanlık

​İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif
​İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif

İngiltere ile İran arasında geçtiğimiz günlerde yaşanan tanker krizi derinleşiyor. İngiltere'nin Cebelitarık Boğazı'nda el koyduğu İran tankerine, İran hükûmetinden bir tepki daha geldi. İran Dışişleri Bakanı Zarif, "İngiltere'nin yaptığı korsanlık" dedi.

Zarif, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, şunları kaydetti:

Iran is neither a member of the EU nor subject to any European oil embargo.Last I checked, EU was against extraterritoriality. UK's unlawful seizure of a tanker with Iranian oil on behalf of #B_Team is piracy, pure and simple.It sets a dangerous precedent and must end now.

"İran ne Avrupa Birliği (AB) üyesidir ne de Avrupa'nın bir petrol yaptırımına muhataptır. Bildiğim kadarıyla AB, sınır ötesi yargısal yetki kullanmaya karşıdır. İngiltere'nin 'B takımı' adına İran'ın petrol yüklü tankerine kanun dışı şekilde el koyması korsanlıktır. Bu, tehlikeli bir emsaldir ve şimdi son verilmelidir."

  • Zarif, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ve Abu Dabi Veliaht Prensi Muhammed bin Zayid'i'B Takımı' olarak adlandırıyor.

Ne olmuştu?

İngiltere'ye bağlı Cebelitarık özerk yönetimi, perşembe günü "Suriye'ye petrol taşıdığı" öne sürülen İran'a ait petrol tankerini alıkoymuştu.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >