İran'da kaos sürüyor: Hamaney sessizliğini bozdu

İran'da benzine zam yapılmasının ardından protesto yapanlar
İran'da benzine zam yapılmasının ardından protesto yapanlar

İran kelimenin tam anlamıyla karışmış durumda. Halk sokaklarda benzine yapılan zammı protesto ediyor.İran'ın dini lideri Hamaney, onlarca şehirde patlak veren eylemler için devrim karşıtları ve İran düşmanlarını hedef gösterdi. Hamaney akaryakıtta yapılan zammı da savundu. Ülkede yeni gelişmeler de yaşanmaya devam ediyor. İran İçişleri Bakanı, "Göstericiler böyle devam ederse güvenlik güçleri gerekli adımı atacaktır" diye ifade etti. Aynı zamanda internette de kısıtlamalara gidildiği görüldü.

Dünyanın en büyük petrol rezervlerine sahip ülkelerinden olan İran'da, devlet tarafından sübvanse edilen benzine yüzde 50 zam yapıldı. Başkent Tahran olmak üzere, onlarca şehirde sokağa çıkan halk, benzine yapılan zamma tepki gösterdi.

"Benzine 4 yıldır zam yapmıyoruz" diyerek savunmuştu

Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani konuyla ilgili yaptığı açıklamada, 4 yıldır benzine zam yapmadıklarını belirterek, artışın halkın menfaatleri doğrultusunda ve dar gelirli vatandaşlara yardım amacıyla yapıldığını ifade etti. Ruhani, ekonomik krize rağmen hükümetin artıştan kazanç elde etmeyi amaçlamadığını ve tüm gelirin 60 milyon kişiye dağıtılacağını vurguladı.

İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney
İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney

Hamaney'den ilk açıklama

Zam ve protestolar sonrası sessiz olan olan İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney bugün ilk kez konuştu. Hamaney yapılan zamma destek verdiğini açıkladı. İran devlet televizyonunda yer alan açıklamalarına göre, "Bazı insanlar şüphesiz bu karardan endişe duyuyorlar... Ama sabotaj ve kundaklama eylemleri bizim halkımız tarafından değil,holiganlar tarafından yapılıyor. Devrim karşıtları ve İran düşmanları, her zaman sabotaj ve güvenlik ihlallerini destekledi. Bugün de bunu yapmaya devam ediyorlar" dedi. Hamaney ayrıca, akaryakıt zammının uzman görüşlere dayandığını söyleyerek desteklenmesi çağrısı yaptı. Güvenlik güçlerine de "görevlerini yerine getirmeye" davet etti.

İran'daki gösterilerde ortalığı ateşe verdikleri anlardan
İran'daki gösterilerde ortalığı ateşe verdikleri anlardan

Sokaklarda tansiyon yüksek: Hamaney posterleri ateşe verildi

Sokaklara çıkan İran halkı, zamma öfkesini sert bir biçimde gösteriyor. Tahran'da benzine zam yapılmasını protesto eden göstericiler yolları kapattı. Bir grup ise, ülkenin dini lideri Ali Ayetullah Hamaney'in posterlerinin olduğu bir panoyu ateşe verdi. Bazı göstericilerin, "Hakkımızı alırız zilleti kabul etmeyiz" şeklinde sloganlar attığı kaydedildi.

40 kişi gözaltına alındı

ISNA haber ajansı Yezd şehrinde polisin 40 kişiyi gözaltına aldığını duyurdu.

İran'daki benzine zammı protesto etmek için araçlarla sokaklara döküldüler.
İran'daki benzine zammı protesto etmek için araçlarla sokaklara döküldüler.

Yollar trafiğe kapatıldı, okullar tatil edildi

İran'ın Kirmanşah Eyaleti Emniyet Müdürü Ali Ekber Cavidan, benzin zammı protestolarında bir emniyet görevlisinin hayatını kaybettiğini söyledi.

İranlı Öğrenciler Haber Ajansına (ISNA) konuşan Cavidan, "Kirmanşah kentinde dünkü gösterilerde bir grup silahlı eylemci Elaheye-24 Karakolu'nu ele geçirmek amacıyla saldırı düzenlemiş, çıkan çatışmada İyrec Cevahiri adındaki polis yaralanmıştı." dedi.

Cavidan, Binbaşı polis memuru Cevahiri'nin kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdiğini ifade etti.

İçişleri Bakanı'ndan protestoculara uyarı

İran İçişleri Bakanı Abdurrıza Rahmani Fazli, ülkede devam eden protestolara ilişkin yaptığı açıklamada "Şimdiye kadar müdahale etmekten sakınan güvenlik güçleri, gösterilerin bu şekilde devam etmesi halinde düzeni sağlamak için gerekli adımları atmak zorunda kalacaktır" dedi.

İran'daki eylemlerdeki protestocu kadın
İran'daki eylemlerdeki protestocu kadın

İran'da ne olmuştu?

Benzine zam geldi. Halk dev İran bayrağı ile sokağa döküldü.
Benzine zam geldi. Halk dev İran bayrağı ile sokağa döküldü.

İran'daki gösterilerde halk sokaklara indi. Gece ve gündüz aralıksız 10'dan fazla kentte devam eden eylemlerde sokaklar ateşe verildi. Huzistan eyaletinin Behbahan kentinde yer alan İran Merkez Bankası binası da yakılmıştı.Benzine zam ülkeyi karıştırdı

İran'da devlet tarafından sübvanse edilen benzinin litresi, aylık 60 litreye kadar bin tümenden (50 kuruş) bin 500 tümene yükseltilmişti. Araç başına bir ay içinde 60 litreden fazla benzin alınması halinde benzinin litre fiyatı 3 bin tümene çıkartılmıştı.


Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >