İran'dan gözdağı: ABD saldırırsa karşılık veririz

İran geri adım atmıyor: "ABD askeri saldırıda bulunursa buna biz de kuvvetle karşılık veririz."
İran geri adım atmıyor: "ABD askeri saldırıda bulunursa buna biz de kuvvetle karşılık veririz."

İran'ın Bağdat Büyükelçisi İrc Mescidi ABD'ye gözdağı verdi. Mecidi, Irak'ta yerel bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada, ABD'den ülkesine yönelik bir saldırı halinde aynı şekilde karşılık vereceklerini söyledi. Büyükelçi Mecidi ayrıca ABD'nin Irak'taki varlığını da kabul etmediklerini ifade etti.

İran'ın Bağdat Büyükelçisi İrc Mescidi, çarpıcı açıklamalarda bulundu. Mecidi, "ABD, İran İslam Cumhuriyeti'ne karşı askeri saldırıda bulunursa buna biz de kuvvetle karşılık veririz. Irak veya dünyanın neresinde olursa olsun ABD güçlerine saldırırız" dedi.

  • "ABD bölgedeki herkesin iç işlerine karışıyor"
  • ABD'nin Irak'taki varlığını da kabul etmediklerini dile getiren Mescidi, "ABD'liler Irak'ın ve bölgedeki herkesin iç işlerine karışıyor. ABD güçlerinin Irak ve bölgede bulundukları tüm noktalardan çıkarılması gerekiyor. Varlıkları, gerginliği artırıyor ve güvensizlik yaratıyor." değerlendirmesinde bulundu.

Mescidi: ABD'nin Irak'ta ve bölgede bulunması gerginliği artırıyor.
Mescidi: ABD'nin Irak'ta ve bölgede bulunması gerginliği artırıyor.

"Irak olarak hiçbir bölgede savaş istemiyoruz"

Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih, geçen hafta Bağdat'ta yaptığı açıklamada bölgedeki gerginliğe dikkati çekmişti.

Salih, "Irak'ın çatışma sahasından çıkarların buluştuğu alana evrilmesi gerekiyor. Bölgedeki durum gergin. Irak olarak, hiçbir bölgede savaş olmasını istemiyoruz" ifadelerini kullanmıştı.