İran'ın yeni cumhurbaşkanı İbrahim Reisi oldu

İran'ın 8. Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi oldu
İran'ın 8. Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi oldu

İran'da resmi olmayan seçim sonuçlarına göre muhafazakar aday Yargı Erki Başkanı İbrahim Reisi ülkenin 8. Cumhurbaşkanı oldu.

Ülkede dün yapılan seçimlerin resmi sonuçlarının İçişleri Bakanlığı Seçim Merkezi tarafından açıklanması beklenirken resmi olmayan sonuçlara göre Reisi, seçimleri garantiledi.

Reformist aday eski Merkez Bankası Başkanı Abdunnasır Himmeti, muhafazakar adaylar eski Devrim Muhafızları Ordusu Genel Komutanı ve Düzenin Maslahatını Teşhis Konseyi Genel Sekreteri Muhsin Rızai ile Milletvekili Emir Hüseyin Kadızade Haşimi de yaptıkları açıklamalarla Reisi'yi tebrik etti.

Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani de yaptığı açıklamada halkın seçtiği cumhurbaşkanının belli olduğunu belirterek 45 gün sonra görevi kendisine devredeceğini dile getirdi.

Reisi kimdir?

  • ABD'nin yaptırım listesinde bulunan İbrahim Reisi'nin Washington ile iyi anlaşabileceği öngörülmüyor ve Dini Lider Ali Hamaney'in varisi olarak ön plana çıkmasıyla Hamaney'e yakın kararlar alması bekleniyor.

Ne olmuştu?


Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi adaylar belirlenirken eski Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad gibi birçok isme izin çıkmaması, ardından seçime günler kala bazı adayların diskalifiye edilmesi, ülkede tartışmalara yol açtı. Reisi'nin aslında rakipsiz yarıştırıldığını ifade eden muhalifler ve reform yanlıları, seçimi boykot çağrıları yaptı.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >