Jurnal.istIrkçı Wilders'in adayından küstah vaat!

Irkçı Wilders'in adayından küstah vaat!

Hollanda'da ırkçı Wilders'in partisinin Utrecht belediye meclis üye adaylarından Henk van Deun isimli şahıstan camilerle ilgili küstah vaat. Camilerin yakılıp yıkılmasını seçim vaadi olarak kullandı.

HİKMET YALÇINKAYA DİĞER 1 DAKİKADA OKUNUR
Irkçı Wilders'in adayından küstah vaat!
Henk van Deun
Hollanda'da ırkçı Wilders'in partisinin Utrecht belediye meclis üye adaylarından Henk van Deun isimli şahıstan camilerle ilgili küstah vaat. Camilerin yakılıp yıkılmasını seçim vaadi olarak kullandı.
BEĞEN

Hollanda'da ırkçı Wilders'in partisinin Utrecht belediye meclis üye adaylarından Henk van Deun, seçim vaadi olarak camilerin yakılıp yıkılmasını seçim vaadi olarak kullandı.

Haber 7'nin haberine göre, Avrupa İslam konusunda haddini aşmaya devam ediyor. Artan ırkçılık, yabancı düşmanlığı ve İslamofobi seçimlerde vaat olarak kullanılmaya başlandı.

21 Mart'ta yapılacak olan Hollanda yerel seçimleri öncesi ülkedeki camiler en önemli propaganda malzemesi haline getirilmiş durumda.

"Yakılıp yıkılması"

Hollanda'da 21 Martta yapılacak olan yerel seçimlerde ırkçı Geert Wilders'in Özgürlük Partisi Utrecht Belediye Meclisi üyesi adaylarından Henk van Deun, Hollanda'daki bütün camiler gibi kentteki Ulu Cami'nin de "yakılıp yıkılması" çağrısı yaptı.

Geri adım attı

Büyük bir gaz ile bu sözleri söyleyen aday Deun'a açıklamaları sonrasında sosyal medyada büyük tepki çekti. Eleştirilerin hedefi olan Özgürlükçü Parti adayı Deun sözlerinin yanlış anlaşıldığını belirterek geri adım attı. Henk van Deun camilerin "yakılıp yıkılması" yerine kapatılmasını istedi.

Geçtiğimiz yıl yapılan genel seçimlerde Geert Wilders büyük laflarla Türkiye ve İslam karşıtlığı yapmış, adeta yabancı düşmanlığı fitilini ateşlemeye çalışmıştı. Ancak aldığı sonuçla ikinci gelen Wilders'in Özgürlükçü Partisi, mecliste yalnızca 20 milletvekiline sahip olabilmiş, beklentilerin altında kalmıştı.

Abone Ol Google News
BEĞEN
YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN

GZT’de Gündem editörü olarak görev yapan Hikmet, GZT’de her hafta yayınlanan "Şehir Efsaneleri" programını hazırlayıp sunuyor. Model araba ve tesbih koleksiyonu yapan Hikmet'e, hikmet.yalcinkaya@gzt.com adresinden ulaşabilirsiniz.

YUKARI DÖNÜN

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.