İrlanda Yüksek Mahkemesi: Subway sandviçlerinde kullanılan ekmek, ekmek değil

Arşiv
Arşiv

İrlanda Yüksek Mahkemesi, Subway adlı fastfood sandviç zincirinde kullanılan ekmeklerin içerisindeki şeker oranı nedeniyle 'ekmek' tanımına uymadığına ve yasal olarak bunlara 'ekmek' denemeyeceğine hükmetti.

Karar, Bookfinders Ltd. şirketi ile Subway İrlanda temsilcilği arasında yaşanan vergi anlaşmazılığı sonucunda alındı. Subway ekmeği dahil bazı ürünlerinden katma değer vergisi alınmasına itiraz etmiş konu temyize taşınmıştı.

Euronews'teki habere göre; sonuçta ülkenin yüksek mahkemesi teknik bilirkişi raporunu değerlendirerek Subway ekmeklerindeki şeker oranı nedeniyle vergilendirilmeyen 'temel gıda' kategorisinde değerlendirilemeyeceğine hükmetti.

'Ekmek' değil 'hamur tatlısı'

Rapora göre bu fastfood zincirinde kullanılan sandviç ekmeklerinin yüzde 10'u şekerden oluşuyor. 'Ekmek' olarak değerlendirilmesi içinse bu oranın yüzde 2'yi aşmaması gerekli. Buna göre Subway 'ekmek arası' değil bir tür 'hamur tatlısı arası' sandviç satıyor.

"Müşterilerimiz 30 yıldır severek yiyor"

Subway resmi bir açıklama ile yapılan bu kategorilendirmeyi reddederek "Ekmeğimiz elbette ekmek. Restoranlarımızda 30 yılı aşkın bir süredir taze ekmek hazırlıyoruz ve müşterilerimiz de güzel koktuğu kadar lezzetli de olan ekmeklerimizi yemek için tekrar tekrar geliyorlar" şeklinde kendini savundu.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >