İslam Memiş açıkladı: Mayıs ayında altın kaç liraya çıkacak?

Mayıs ayında altın kaç liraya çıkacak?
Mayıs ayında altın kaç liraya çıkacak?

Altın ve para piyasaları uzmanı İslam Memiş YouTube kanalında yaptığı açıklamalarda altınla ilgili dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Memiş, "Dövizde, altında dip seviyeler görebiliriz Nisan ayında. Bu seviyeler aşağıya doğru test edildikten sonra Haziran ayına kadar sürecek bir trendle bir fırsat vermeyeceğini tahmin ediyorum." dedi. Gram altınla ilgili beklediği seviyeyi açıklayan Memiş, "Gram altın alan yatırımcılar varsa benim mayıs ayında beklediğim seviye 960 lira. 980 lira seviyesi de muhtemelen mayıs ayında görülecek." ifadelerini kullandı. İşte altın piyasası...

12 Nisan günü gram altın 922 liradan işlem görürken çeyrek altın ise 1512 liradan satılıyor. Altının onsu ise 1952 dolar.

İslam Memiş, Youtube kanalından para piyasalarıyla ilgili açıklamalar yaparken altınla ilgili de çarpıcı ifadeler kullandı.

"Nisan ayında dip seviyeler görebiliriz"

  • "Dövizde, altında dip seviyeler görebiliriz Nisan ayında. Bu seviyeler aşağıya doğru test edildikten sonra Haziran ayına kadar sürecek bir trendle bir fırsat vermeyeceğini tahmin ediyorum. Bu kısa vadeli agresif yukarı yönlü atakların da bir tuzak fiyatlama olacak. Büyük ihtimalle Haziran ayında.

"Euro ve sterlin almak daha ucuz"

Euro dolar paritesi yine 1.09 seviyesinde ve yatay. Kişisel olarak kağıt paraya yatırım yapacak olsaydım bu sterlin ve euro olurdu. Çünkü dolar endeksi karşısında değer kaybettiler. Elimde dolarım var altın ya da gümüş almalı mıyım? Ben kişisel olarak almayı tercih etmiyorum. Yüksek gördüğüm için elimdeki dolarla altın ve gümüş tarafına girmem. Elimdeki dolarla euro ve sterlin almak daha ucuz.

 Mayıs ayında altın kaç liraya çıkacak?
Mayıs ayında altın kaç liraya çıkacak?

Gram altın için mayısta beklediğim seviye 960 lira"

  • Gram altın TL fiyatı güne 920 liradan başladı. Nisan ayında iki kez 880 lira test edildi. 900 lira seviyesinin üzerinde alım yapmam dedim. Eğer 900 lira seviyesi ve altında gram altın alan yatırımcılar varsa benim mayıs ayında beklediğim seviye 960 lira. 980 lira seviyesi de muhtemelen mayıs ayında görülecek. Eğer kâr satışı yapacaksınız ve uygun görüyorsanız 900 liranın üzerinden de alabilirsiniz ama ben alım işimi 630 lirayken bitirdim. Kişisel olarak alım yönünde bir pozisyonum yok, zirveleri bekliyorum, mesela gram altında 1450 lira. Bu seviyeler görülünce satış olarak pozisyon alacağım. Ben yine de 900 lira altına sarkmasını beklerdim ama şu anki fiyattan alan da zarar etmeyecek. Ancak benim taktiğim her zaman alırken kazanmak. Mesela gram altın fiyatının sert bir şekilde 890 liraya gerilediğini düşünün, ancak bu sefer size 890 liradan alım fırsatı vermeyecekler çünkü bankaların makas aralığında büyük bir açıklık var. Kimseyi takmıyorlar, fırsatçılık var, başıboşluk var. 40 lira 50 lira makas açan bankalar var. Makas aralığına dikkat edin. O yüzden uzun vadeli yatırımcı olun olabiliyorsanız. Tezgah kuruldu. Ekmek yedirmeyecekler bunu unutmayın."

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >