İslam Memiş'ten yeni altın açıklaması: Tuzak bir fiyatlama görüyorum

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, altın ve gümüş tahminlerini paylaştı
Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, altın ve gümüş tahminlerini paylaştı

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş , altın piyasasında son günlerde yaşanan hareketlilikle ilgili değerlendirmede bulundu. Memiş, altın ve gümüş için 2022 tahminlerini yatırımcılar için paylaştı.

Dünya gazetesinin Youtube kanalında altın ve gümüşteki son gelişmeleri değerlendiren İslam Memiş, Ukrayna-Rusya gerginliğiyle birlikte değerli metallerde görülen hareketlenmenin bir tuzak olduğunu söyledi.

''Jeopolitik riskleri fiyatlandıran yükseliş gördük''

Bunun bir manipülasyon olduğunu savunan Memiş, "Jeopolitik riskleri fiyatlandıran bir yükseliş gördük. Ben burada tuzak bir fiyatlama gördüğümü için bu yükselişleri sağlıklı görmediğimi ifade ettim, aynı öngörüm devam ediyor.

Altının ons fiyatı 1800 doların altına, gümüşün ons fiyatı 23 dolar seviyesine sarkmadan ben yukarıdaki fiyatlamayı manipülasyon fiyatlama olarak göreceğimi ifade ettim." diye konuştu.

''Başka bir senaryo devreye girecek''

Memiş bu senaryoyu şöyle anlattı:

  • "Rusya Ukrayna'yı işgal ederse, böyle bir süreç başlarsa piyasalarda bütün ezberler bozulur. Gümüş de 30 dolar seviyesine yükselebilir. Ancak ben kısa vadede 23 dolar altına sarkmalar beklediğimi söylemeliyim."

''İmkansız diye bir şey yoktur''

"Altın gümüş rasyosunda 10 yıl önceki seviyelere dönülür mü?" sorusuna da yanıt veren İslam Memiş, "İmkansız diye bir şey yoktur. Altın ve gümüş 2021 yılında enflasyonu fiyatlamadı. 2022 yılında dünyanın gözü açıldı. Şimdi jeopolitik risklere sarılmaya başladılar ama bu da emtia fiyatlarını destekliyor. Bir bakarsınız Çin bir açıklama yapar bütün ezberler bozulur. COVID-19 sürecinde gümüşün tıp alanında fiziki olarak çok kullanılan bir emtia. Gümüş tarafında, altından daha pozitif bir gözlemciyim. 10 yıl önceki rakamlara gelmesi şu anda hayal gelebilir ama olabilir, bu kapıyı açık bırakmak istiyorum." diye konuştu.

"Gümüşün yönünü anlamak için bakır fiyatları da takip edilmeli mi?" sorusunu da cevaplayan İslam Memiş, "Bakır ucuz olduğu için talep görüyor. Fiziki tarafta da talep arttığı sürece bakırda artışın süreceğini düşünüyorum." dedi.

''Uzun vade için pozisyon alınmalı''

Ons altında bir miktar daha geri çekilme olması gerekiyor diyen Memiş, "Belki 1800'ün altına da sarkabilir. Sarkması halinde yatırımcının uzun vade için pozisyon alması gerektiğini düşünüyorum. Uzun vadede ise 2150 dolar beklediğimi söylemiştim. Enflasyon ve jeopolitik risk nedeniyle altının ons fiyatının 2150 dolar seviyesini beklemeye devam edeceğim. Altın yatırımcısı sadece altını bekliyorsa, bence altınlarının belli miktarında gümüş koymalı." dedi.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >