"İslam'ı terörle bir araya getirmek ahlaksızlıktır"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

Cumhurbaşkanı Erdoğan, New York’ta Nefret Söylemiyle Mücadele konferansında gündeme ilişkin kritik açıklamalarda bulundu. Erdoğan; Keşmir'in son durumuna ilişkin olarak, "Keşmir, açık hava hapishanesine dönmüş durumdadır" dedi. Cumhurbaşkanı aynı zamanda Keşmir'de yaşananları, Filistin'de yaşananlara benzettiğini de belirterek, bölgede yaşanan adaletsizliklere dikkati çekti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, son bir yıl içinde yaşanan olaylara değinerek "İslam'ı terörle bir araya getirmek çok büyük bir iftiradır, ahlaksızlıktır" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD'de, Türkiye ve Pakistan ortak ev sahipliğinde 'Nefret Söylemiyle Mücadele' konfesransında konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar:

Nefret söylemi küresel ölçekte yükselişte olan İslam düşmanlığı ırkçılık ve yabancı karşıtlığının en yaygın aracıdır. Bu tarz söylemler günün her saatinde sosyal medyada siyasetçilerin içe dışa yönelik beyanlarında normalleştirilmektedir. Ruanda'daki katliamları gerçekleştiren batıyı kimse hesaba çekmemiştir. Orada milyonlar öldürülmüştür. Kimse batıya siz böyle bir katliamı nasıl yaptınız dememiştir.

''Nefet söylemine en fazla Müslümanlar maruz kalıyor"

Günümüzde nefret söylemine en fazla maruz kalanlar ne yazık ki Müslümanlardır. Müslüman kadınlar sırf başörtüsü taktıkları için sokakta çarşıda iş yerlerinden tacize uğruyor. Nefret söylemini bir kez de burada lanetliyorum. Nefret söylemi, fikir özgürlüğü parantezine asla alınmamalıdır.

''Azad Keşmir adeta açık hava hapishanesine dönmüş durumda"

Şu anda Azad Keşmir adeta bir açık hava hapishanesine döndürülmüş vaziyettedir. Sen nasıl inek eti yersin? Böyle bir saçmalık olabilir mi? Biz de inek eti yiyoruz. Bir taraftan inanç özgürlüğü diyeceksiniz benim inancımın gereği bu değil. Ben senin inancına saygı duyuyorum. Sen benim inancıma niye saygı duymuyorsun? Bizim ülkemizde domuz eti yiyenler var biz bunlara müdahale etmedik. Bütün devlet kurumlarına bu konuda (Azad Keşmir) önemli görevler düşüyor. Hem devletlerarası hem de bölgesel ve küresel nitelikli uluslararası örgütler nezdinde gerçekleştirilen somut girişimler daha etkin hale getirilmelidir. BM'de nefret söylemine ilişkin bir veri tabanı oluşturulması fikrini destekliyoruz.

''İslam'ı terörle bir araya getirmek ahlaksızlıktır!"

Barış dini olan İslam'ı terörle bir araya getirmek, çok büyük bir iftiradır, ahlaksızlıktır. Böyle bir şey kabul edilemez.

İsrail'e sert tepki:

Ben Başbakan olarak İsrail'e gittim İsrail'den Filistin tarafına geçerken eşimle arabada yarım saat sınırda bekletildim. Niye bekletildiğimi anlayamadım. Resmi ziyaret için Tel Aviv'deyim. Oraya geçerken başıma bu olay geldi. İşte İsrail'in devlet liderlerine yaklaşımı budur. Kimi beğeniyorlarsa onun için kapılar açıktır beğenmiyorlarsa kapılar kapalıdır. Hiçbir zaman samimi değildirler.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >