İspanya'da sular durulmuyor: Bu kez de referandum karşıtları sokaklara çıktı

referandum karşıtları İspanyol hükümetinin Katalonya'daki en büyük temsilciliği olan Valilik binası önünde protesto gösterisi yaptı.
referandum karşıtları İspanyol hükümetinin Katalonya'daki en büyük temsilciliği olan Valilik binası önünde protesto gösterisi yaptı.

İspanya'nın Katalonya bölgesinde düzenlenen yasa dışı referandumun ardından, Katalonya Başkanı Puigdemont'tan bağımsızlık yolundan geri adım atılmayacağı mesajı geldi, bu defa da referandum karşıtları İspanyol hükümetinin Katalonya'daki en büyük temsilciliği olan Valilik binası önünde gösteri yaptı.

İspanya'nın doğusundaki Katalonya'da Özerk Yönetim Hükümetinin Başkanı Carles Puigdemont,

Katalonya resmi televizyonu TV3'ten yaptığı "Katalan halkına sesleniş" konuşmasında, bağımsızlık girişimleriyle ilgili verdiklerini sözlerin arkasında olduklarını yineledi.

Puigdemont, "Kendimize güvenimizi aynen koruyoruz ve herhangi bir çatışmadan kaçınıyoruz. Onurumuzla güçlü kalmaya devam edeceğiz ve gerçekleştirmek istediği rüyasının sonunu getiren bir halk olma kapasitesine sahip olduğumuzu göstereceğiz.

Eğer barışçıl bir süreçle devam eder ve birlik içinde kalırsak kendimizi güçlü hissederiz. Bu davranışımızdan dolayı dünyadan hayranlık almaktayız." değerlendirmesinde bulundu.

Parlamenter monarşi ile yönetilen İspanya'da Kral 6. Felipe'nin Katalonya kriziyle ilgili ulusal sesleniş konuşmasını da eleştiren Puigdemont, "Anayasa, monarşiye bir arabuluculuk tanısa da siz bunu gerçekleştirmediniz. Devlet Başkanı'nın, Mariano Rajoy'un (Başbakan) siyasetine benzer, Katalanları yok sayan mesajlarını paylaşmıyoruz. Bu şekilde değil. Siz, Katalanları çok fazla hayal kırıklığına uğrattınız. Sizin gibi düşünmüyoruz. Polis şiddetine maruz kalan çok fazla insan oldu." ifadelerini kullanırken, Katalonya krizinin çözümü için uluslararası arabuluculuk talebini yineledi.

Öte yandan ,bağımsızlık girişimlerine karşı çıkan ve İspanya'nın birliğini savunan bir grup, İspanyol hükümetinin Katalonya'daki en büyük temsilciliği olan Valilik binası önünde gösteri yaptı.

İspanyol bayrakları ile Valilik binasına gelen kalabalığın yaklaşık 1 saat süren eyleminde ulusal birliği ve egemenliği savunan slogan atıldı, milli marş çalındı.

İlginizi çekebilirKatolonya'da tartışmalı referandum sonrası genel grev