İsrail-BAE uçağındaki Kiryat Gat yazısı gerçekten 'barışa' mı işaret ediyor?

Barış kelimelerinin altına iliştirilen gayrimeşru bir şehir, 'Barışa katkı sağlayabilir mi?' sorusunu akıllara getirdi
Barış kelimelerinin altına iliştirilen gayrimeşru bir şehir, 'Barışa katkı sağlayabilir mi?' sorusunu akıllara getirdi

İsrail-Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) arasında, 'normalleşme kararları' gereği ilk ticari uçuş gerçekleştirildi. İsrail'e ait uçağın Suudi Arabistan hava sahasını da kullanması çok konuşuldu ancak uçağın üzerinde yazan "Kiryat Gat" yazısı, yaşanan olayda Filistinlilerin refaha erişeceği bir barış anlayışının söz konusu olmadığını gösteriyor.

İsrail ile BAE arasındaki ilişkileri normalleştirme anlaşmasının ardından İsrail ulusal hava yolu şirketi El Al'a ait uçak, Suudi Arabistan'ın hava sahasını kullanarak BAE'nin başkenti Abu Dabi'ye ulaştı.

Kiryat Gat ile barış olur mu?

Uçağın üzerindeki bir yazı ise dikkati çekti. Görünür bir yerde yazılı "Kiryat Gat" İsrail'in bir şehri ve Filistinlilerin toprakları üzerine 1949 yılında kuruldu.

1948 Arab-İsrail Savaşı'nın ardından, İsrail güçleri bir Filistin şehri olan Irak el Manşiya'daetnik temizlik yaptı. Oradaki Filistinliler önce evlerini terk etmeye zorlandı. Gidişi artırmak için İsrail Savunma Güçleri 76 Filistinliyi katletti. Şehir yerle bir edildikten sonra 1949'da İsrailli yerleşimciler bölgeye getirildi. Şehrin ismi Kiryat Gat olarak değiştirildi.

Uçağın en üstünde Arapça, İngilizce ve İbranice dillerinde 'Barış' yazıldı, alta ise İsrail'in etnik temizlik üzerine kurduğu Kiryat Gat şehrinin ismi konuldu
Uçağın en üstünde Arapça, İngilizce ve İbranice dillerinde 'Barış' yazıldı, alta ise İsrail'in etnik temizlik üzerine kurduğu Kiryat Gat şehrinin ismi konuldu

'Yeni Orta Doğu'

Tel Aviv-Abu Dabi arasındaki ilk ticari uçuşta İsrail Ulusal Güvenlik Konseyi Başkanı Meir Ben-Shabbat, ABD Başkanı Donald Trump'ın danışmanı Jared Kushner ve ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O'Brien'ın da aralarında bulunduğu İsrailli ve ABD'li yetkililer yer aldı.

Trump'ın damadı Kushner, uçak iniş gerçekleştirdikten sonra bir konuşma yaptı. Kushner, "Muhammed bin Zayed yeni Orta Doğu'ya liderlik ediyor" ifadeleriyle dikkati çekti.

  • Trump yönetiminin ortaya attığı sözde Yüzyılın Anlaşması, Filistinliler tarafından reddediliyor.

Filistin'den tepki

İşgal altındaki Batı Şeria'nın Ramallah kentinde bulunan Başbakanlık Ofisi'nde düzenlenen Bakanlar Kurulu toplantısında konuşan Filistin Başbakanı Muhammed Iştiyye, "İsrail'e ait bir uçağın bugün BAE'ye inmesi bizi derinden üzmektedir. Bu, Arap-İsrail çekişmesine ilişkin Arap tutumunun açık şekilde ihlal edilmesidir" dedi.

  • Iştiyye, İsrail ile ilişkilerin normalleşmesini reddeden Arap tutumlarını da takdir ettiklerini ifade etti.

Ne olmuştu?

  • ABD Başkanı Donald Trump, 13 Ağustos'ta İsrail ile BAE'nin "ilişkilerini tamamen normalleştirmek" için anlaşmaya vardıklarını duyurmuştu. BAE, 1979’da Mısır’ın, 1994’te de Ürdün’ün ardından İsrail ile normalleşme anlaşmasına varan üçüncü Arap ülkesi oldu.
  • BAE, 29 Ağustos'ta, İsrail ile yapılan normalleşme anlaşması kapsamında, Tel Aviv'e uygulanan boykot kararının lağvedildiğini duyurmuştu.
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >