İsrail, kapalı alanlarda maske takma zorunluluğunu kaldırdı

Arşiv
Arşiv

İsrail, koronavirüs ile mücadele kapsamında aşılama çalışmalarına hız verirken kapalı alanlarda maske takma zorunluluğunu da kaldırdı.

İsrail'de yeni tip koronavirüs (COVID-19) nedeniyle kapalı alanlarda uygulanan maske takma zorunluluğu sona erdi.

Nüfusuna oranla dünyada en fazla aşı yapılan ülkeler arasında yer alan İsrail'de COVID-19 salgını sonrası normale dönüş sürecinde yeni bir adım atıldı.

Sağlık Bakanlığının aldığı karar doğrultusunda bugünden itibaren bazı istisnalar dışında kapalı alanlarda maske takma zorunluluğu kaldırıldı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, aşı olmayanların sağlık kuruluşlarında, karantinaya giden kişilerin yolda ve uçak içindeki yolcuların maske takma zorunluluğunun uygulanmaya devam edeceği belirtildi.

Nüfusun 56.8'i aşılandı

Ülkede en az bir doz aşı olanların sayısı 5 milyon 482 bin 194 olarak kaydedildi. Tamamen aşılananların sayısı 5 milyon 145 bin 765 olarak açıklandı.

Nüfusun yüzde 56,8'inin tamamen aşılandığı belirtildi.

6 bin 430 kişi hayatını kaybetti

Aşının en az 1 dozunu alanların oranı ise yüzde 60,6 olarak kaydedildi.

Toplam vaka sayısı 839 bin 690 olurken, 6 bin 430 kişi ise hayatını kaybetti.

  • Ne olmuştu?
  • Aşılama sayesinde salgını kontrol altına almayı başaran ve şubat ayından bu yana COVID-19 önlemlerinin gevşetilmeye başlandığı İsrail'de, 19 Nisan'da açık alanlarda maske takma zorunluluğu kaldırılmıştı.
  • Yaklaşık 9,3 milyon nüfusa sahip İsrail'de bugüne kadar 5 milyon 480 bin kişiye COVID-19 aşısının ilk dozu, 5 milyon 145 bin kişiye de ikinci dozu yapıldı.
  • Ülkede Ocak 2021'de 84 bini aşan aktif vaka sayısı aşılama sayesinde 216'ya düşerken, günlük vakalar da çoğunluğu yurt dışından dönenler olmak üzere 20'nin altına düşmüş durumda.
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >