İsrail'de sandıklarda 'gizli kamera' oyunu

İsrail sandık başında
İsrail sandık başında

Filistin asıllı İsrailli vatandaşlarının oy kullandığı bölgelerde 1000'den fazla gizli kamera kullanıldığı ve Başbakan Binyamin Netanyahu'nun çıkan iddialara "Her yerde kamera olmalı" diyerek destek verdiği öğrenildi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İsrail vatandaşı Filistinlilerin oy kullandığı merkezlerde partisi Likud tarafından gönderildiği belirtilen "aktivistler" aracılığıyla gizli çekim yapıldığı yönündeki haberlere ilişkin yaptığı açıklamada, "Her yerde kamera olmalı" diyerek gizli çekimi savundu.

İsrail haber sitesi Ynet, Başbakan Netanyahu'nun partisi Likud'un gözlemcilerinin giysilerine bin 300 kameranın yerleştirildiğini ve Filistin asıllı İsrailli vatandaşlarının oy kullandığı yerlerde kimlere oy verildiğinin tespit edilmesi için böyle bir adım atıldığını iddia etti.

Sandıklarda görevli kişilerin üzerinden gizli kameralar çıktı.
Sandıklarda görevli kişilerin üzerinden gizli kameralar çıktı.

Netanyahu: Her yerde kamera olmalı

Netanyahu, Batı Kudüs'te bir okulda oyunu kullandıktan sonra basın mensuplarının sorularını cevapladı.

Filistinlilerin oy kullandığı merkezlerde İsrailli "aktivistlerin" gizli çekim yapmasına ilişkin soruya Netanyahu, "Her yerde kamera olmalı ama gizli olanı değil. Adil bir seçim için kameralar gerekli." ifadelerini kullandı.

Sosyal medyadan tepki yağdı

Yerel basın, Netanyahu'nun partisi Likud'un "aktivistler" aracılığıyla İsrail vatandaşı Filistinlilerin oy kullandığı merkezlerde gizli çekim yaptırdığını aktarmıştı.

Ayrıca, söz konusu seçim merkezlerindeki İsrailli "aktivistlerin" üzerinde gizli çekim yapmak için yerleştirilen kameraların çıktığını gösteren görüntüler sosyal medyaya yansımıştı.

  • İsrail'de 5 milyon 800 binden fazla kayıtlı seçmen, erken genel seçim için bugün sandık başında.

Üstlerinde gizli kamera yakalanan şahısların Netanyahu'nun partisi Likud'un gözlemcileri olduğu öğrenildi.
Üstlerinde gizli kamera yakalanan şahısların Netanyahu'nun partisi Likud'un gözlemcileri olduğu öğrenildi.

İsrail vatandaşı yaklaşık 2 milyon Filistinliyi temsil eden partiler ise 2 ayrı ittifak çatısı altında seçimlere katılıyor. Haaretz gazetesinin anketine göre, bu partilerden Eşitlik ve Barış için Demokrasi Cephesi (Hadaş) ile Değişim için Arap Hareketi'nin (Ta'al) kurduğu ittifakın 7, Ulusal Demokratik Birlik (Beled) ile Birleşik Arap Listesi'nin oluşturduğu ittifakın ise 4 milletvekili çıkarması bekleniyor.


Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >