İsrailli yetkili: Fahrizade suikasti için dünya bize teşekkür etmeli

İran nükleer programının babası sayılan bilim insanı Muhsin Fahrizade - Arşiv
İran nükleer programının babası sayılan bilim insanı Muhsin Fahrizade - Arşiv

İranlı Fizikçi Fahrizade'nin suikastle öldürülmesine ilişkin oklar İsrail'i gösterse de yetkililer saldırıyı resmen üstlenmedi. Ancak NY Times gazetesine konuşan ve ismi açıklanmayan kıdemli bir İsrailli yetkili, "Dünya bize teşekkür etmeli" ifadelerini kullandı.

İranlı bilim insanı Muhsin Fahrizade'nin bir suikast sonucu öldürülmesinin yankıları sürerken, Amerikan New York Times (NYT) gazetesine konuşan ve adı açıklanmayan kıdemli bir İsrailli yetkilinin sözleri dikkat çekti.

Henüz İsrail yönetimi Fahrizade'nin öldürülmesini resmen kabul etmezken, söz konusu İsrailli yetkili, Tel Aviv yönetiminin suikastı düzenlediğini kabul etmiş oldu.

Yıllardır Fahrizade'nin adımlarını takip etmekle görevli olduğunu belirten yetkili, "İran'ın nükleer programına karşı gerekli adımları atmaya devam edeceğiz. Bay Fahrizade tarafından şekillenen İran'ın nükleer silahlara sahip olma arzusu önemli bir tehdit oluşturuyordu ve dünya (Fahrizade'nin öldürülmesi konusunda) İsrail'e teşekkür etmeli" ifadelerini kullandı.

Fahrizade suikast sonucu hayatını kaybetti

İran nükleer programının kilit isimlerinden Fahrizade, 27 Kasım Cuma, Tahran eyaletinin Demavend ilçesine bağlı Abserd bölgesinde aracına düzenlenen silahlı saldırıda hayatını kaybetmişti. İranlı yetkililer, Fahrizade'ye yapılan suikasti "terör saldırısı" olarak değerlendirmişti.

Netanyahu hedef göstermişti

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Nisan 2018'de İran nükleer programı hakkında yaptığı sunumda, İran nükleer programının mimarı olarak tanınan Fahrizade'nin adını özellikle belirtmişti.

İsrail'de yayın yapan Yedioth Ahronot gazetesine göre Netanyahu, konuyla ilgili düzenlediği basın toplantısında Fahrizade'nin suikastinde İsrail'in rolü olduğuna işaret etmişti.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >