İstanbul Boğazı'nın Karadeniz girişinde yabancı cisim paniği: Mayına benzetildi

Mayına benzetilen cisimden ilk görüntü
Mayına benzetilen cisimden ilk görüntü

İstanbul Boğazı'nın Karadeniz girişinde yabancı cisim hareketliliği yaşanıyor. Sarıyer Türkeli Demirleme Sahası'nda balıkçıların fark ettiği ve mayına benzetilen cisim için Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri harekete geçti. Cismin Rusya-Ukrayna savaşından dolayı gelebileceği düşünülüyor.

Rusya-Ukrayna savaşında bir ay geride kalırken, Ukrayna'nın Odessa'dan Rus savaş gemilerini durdurmak için Karadeniz'e bıraktığı ve fırtına sonucu çıpalarından kurtulup sürüklediği öne sürülen mayınların İstanbul'a kadar ulaşabileceği belirtilmişti. Bugün İstanbul Boğazı'nın Karadeniz girişinde mayına benzetilen cisim için Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri harekete geçti.

Balıkçılar tarafından tespit edilen cisim Sarıyer-Garipçe açıklarında bulundu. Eski tip bir mayın olduğu belirlenen cisin Deniz Kuvvetleri Komutanlığı SAS timleri tarafından inceleniyor.

Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü'nden açıklama

Olay ilgili Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü'nden açıklama yapıldı. Açıklamada, "İstanbul Boğazı Kuzey Demir bölgesi civarında mayın olasılığı çok yüksek bir cisim görülmüştür. Vts gerekli yerlere bilgi vermektedir. Cismin yuvarlak top gibi ve üzerinde boynuz gibi çıkıntıları olduğu belirtilmiştir. Vts gemilerin şuan için demir yerine yaklaşmamaları bilgisini vermektedir." denildi.

Ayrıca Ağva'da da başka bir tetikleyici mekanizmanın bulunduğu bildirildi.

Deniz trafiğini düzenleyen Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü balıkçılara ve gemilere alana yaklaşılmaması uyarısında bulunurken, uzmanlar incelemelerini sürdürüyor.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >