İstanbul Resitalleri'nin 12. sezonu bugün başlıyor

İstanbul Resitalleri 3 Ekim'de Sakıp Sabancı Müzesi the Seed sahnesinde başlıyor.
İstanbul Resitalleri 3 Ekim'de Sakıp Sabancı Müzesi the Seed sahnesinde başlıyor.

İstanbul Resitalleri, Asya, Avrupa ve Amerika'dan usta piyanistleri ağırlayacağı bir sezona imza atmaya hazırlanıyor. Sakıp Sabancı Müzesi the Seed'de düzenlenen İstanbul Resitalleri sezonu 3 Ekim'de piyanist Lucas ve Arthur Jussen kardeşler’in konseri ile açıyor.

İstanbul Resitalleri, 12. sezonuna başlıyor. Sakıp Sabancı Müzesi the Seed’de gerçekleşen İstanbul Resitalleri, haziran ayına kadar sürecek olan yeni sezonunun ilk programında, dört el piyanonun ünlü isimleri Lucas ve Arthur Jussen kardeşleri sanatseverlerle buluşturmaya hazırlanıyor. Yeni kuşağın sevilen yorumcularından olan piyanistler, 3 Ekim Çarşamba akşamı saat 20:00’de Seed sahnesinde klasik müzik sevenlerle bir araya geliyor.

 Lucas ve Arthur Jussen kardeşler
Lucas ve Arthur Jussen kardeşler

Konserin repertuarında; Beethoven, Schubert, Poulenc, Fazıl Say ve Stravinsky’den eserler yer alıyor.

Önde gelen orkestralarla çaldılar

Lucas (1993) ve Arthur (1996) Jussen kardeşler, ilk ödüllerini 10 yaşına gelmeden alan bir ikili. Maria João Pires’in özel öğrencisi olan Jussen kardeşlerin hem solo ve ikili performansları beğeni topluyor. Fazıl Say, piyanistler için “Gece” isimli bir eser besteledi. İkilinin işbirliği yaptığı sanatçılar arasında Lang Lang da var. Memleketleri Hollanda’nın pek çok önemli topluluğuyla çalmanın yanı sıra Dallas Senfoni, Hong Kong Filarmoni, Londra Oda, MDR Senfoni ve Şangay Senfoni gibi topluluklarla da aynı sahneyi paylaşan Jussen’lerin yayınlanmış 5 albümü var. Jussen kardeşler, 12. İstanbul Resitalleri’nin açılış akşamındaki dinletilerinde sanatseverlere Ludwig van Beethoven’dan “Kont Waldstein’ın teması üzerine varyasyonlar, WoO 67”, Franz Schubert’ten “Fantezi, Fa minör, D. 940”, Francis Poulenc’ten “4 El Piyano Sonatı”, Fazıl Say’dan “Gece” ve Igor Stravinsky’den “Bahar Ayini” başlıklı eserleri sunmaya hazırlanıyor.

Dünyayı geziyorlar

Birlikte ilk ödüllerini 2011’de Concertgebouw’da alan Jussen kardeşler; Güney Kore, Çin ve Japonya’dan Avrupa’ya uzanan konserleriyle beğeni topluyorlar.

Lucas ve Arthur Jussen kardeşler’in muhteşem performansı

İstanbul Resitalleri'nin Genel Koordinatörü Nazan Ceylan, 3 Ekim'de başlayacak yeni sezonun dinamik ve enerji dolu olacağını söyleyerek, "9 ay süren sezon boyunca hem usta, hem sıra dışı yetenekleri, hem de yarışmalarda kazandıkları ödüllerle başarısı tescilli genç virtüözleri ağırlayacağız. Uzak Doğu'dan Avrupa ve Amerika'ya uzanan bir coğrafyada sanatçıları İstanbul ile buluşturacağız." dedi.

Ceylan, yeni sezonda yine piyano odaklı bir program hazırladıklarının altını çizerek, "9 ay süren sezon boyunca hem usta, hem sıra dışı yetenekleri, hem de yarışmalarda kazandıkları ödüllerle başarısı tescilli genç virtüözleri ağırlayacağız. Uzak Doğu'dan Avrupa ve Amerika'ya uzanan bir coğrafyada sanatçıları İstanbul ile buluşturacağız. Dinamik, enerji dolu müthiş bir sezon bizi bekliyor. İstanbul Resitalleri, izleyicilerinin gözünde artık bir referans noktası olmuş durumda. Biz de bu sorumlulukla hareket ediyoruz." diye konuştu.

Resitallerin Haziran 2019'a kadar devam edeceğini vurgulayan Ceylan, "İstanbul Resitalleri, İstanbul'a yakışan bir ev sahipliği içinde, hem dünya salonlarının uluslararası gözde virtüözlerini İstanbul'a davet ederek kentin kültürel hayatına ciddi bir katkıda bulunuyor, hem de İstanbul adının uluslararası platformda yine bir kez daha saygıyla anılmasına vesile oluyor." ifadelerini kullandı.

İstanbul Resitalleri'nde konser verecek diğer isimler

Fransız piyanist Alexandre Tharaud
Fransız piyanist Alexandre Tharaud

Dünyanın prestijli salonlarında, gözde orkestralarıyla sahneye çıkan 37 albümünün yanı sıra Haneke'nin ödüllü "Amour" filminin müziklerine de imzasını atan ünlü Fransız piyanist Alexandre Tharaud da 13 Kasım'da İstanbul Resitalleri'nde.

Claire Huangci
Claire Huangci

2018'in son resitalini, Çin asıllı Amerikalı piyanist Claire Huangci veriyor. Claire, üçüncü kez geldiği İstanbul Resitalleri'ne, 15 Aralık'ta konuk olacak.

 Freddy Kempf
Freddy Kempf

İstanbul Resitalleri yeni yılı, The Telegraph'ın 20'den fazla albümü ve Youtube'da 1 milyondan fazla izlenen videosu ile İngiliz piyanisti Freddy Kempf ile karşılayacak. Kazandığı uluslararası yarışmalarla dikkatleri üzerine çeken ve dünya çapında verdiği konserlerle beğenileri toplayan Kempf, 2019'un ilk resitali için 12 Ocak'ta İstanbul Resitalleri'nde sahne alacak.

Amerikalı piyanist Andrew Tyson
Amerikalı piyanist Andrew Tyson

2015 Geza Anda Şampiyonu Amerikalı piyanist Andrew Tyson ise 15 Şubat'ta İstanbul Resitalleri'nin konuğu. Gina Bachauer Piyano Yarışması Birincilik ve Arthur Rubinstein Özel Ödülü'nün de sahibi Tyson'u BBC Radyo 3 ‘Piyanonun Gerçek Şairi’ olarak tanımlıyor.

İstanbul Resitalleri, 13 Mart'ta Paganini albümü ile geçmişte Horowitz, Brendel. Kocsis ve Pollini gibi isimlere verilen "Ferenc Liszt Society Grand Prix du Disque" ile ödüllendirilen 37 yaşındaki Hırvat piyanist Goran Fılıpec’i ağırlayacak.

Efsane piyanist Stephen Kovacevich
Efsane piyanist Stephen Kovacevich

Yeni sezonun süprizi Nisan ayında günümüz piyanistlerinden Stephen Kovacevich olacak. Efsanevi piyanist 12 Nisan'da İstanbul Resitalleri'nde.

Belki de resitalin en çok tanınan ismi Yeol Eum Son.
Belki de resitalin en çok tanınan ismi Yeol Eum Son.

2018-2019 Sezonu, 11 Mayıs'ta Youtube videosu 10 milyondan fazla izlenen ödüllü piyanist Yeol Eum Son'u konuk edecek. Van Cliburn ve Tchaikovsky uluslararası piyano yarışmalarından kazandığı derecelerle dünya piyanistler ligine giriş yapan Güney Koreli piyanist, güçlü tekniği ile Washington Post, BBC Music ve The Times gibi yayınlardan övgüler alıyor.

Rus piyanist Anna Tsybuleva
Rus piyanist Anna Tsybuleva

İstanbul Resitalleri 12’nci Sezon Finali, dünyanın prestijli yarışmalarından Leeds Uluslararası Piyano Yarışması 2015 Şampiyonu Rus piyanist Anna Tsybuleva ile 14 Haziran'da gerçekleşecek.

İstanbul Resitalleri konser tarihleri ve biletler için

http://www.biletix.com/etkinli...