İstanbul seçimlerine dair merak edilen 10 soruya 10 cevap

İstanbullular tekrar sandığa gidiyor.
İstanbullular tekrar sandığa gidiyor.

YSK'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin yenilenmesine ilişkin kararının ardından İstanbul'daki yaklaşık 12 milyon vatandaş yeniden oy kullanacak.

● 31 Mart 2019'da yapılan seçimler için güncelleştirilmiş ve kesinleşmiş sandık seçmen listeleri yeni bir güncelleştirme yapılmaksızın bu seçimlerde de kullanılacak. 23 Haziran'da 18 yaşını dolduranlar listeye eklenecek.

● Seçmene sadece İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına ait tek oy pusulası verilecek.

● Seçim sandık kurullarının oluşumundaki usulsüzlükler nedeniyle iptal edildiği için sandık kurulları yeniden oluşturulacak.

● Sandık kurulu başkan ve üyeleri devlet memurları arasından seçilecek.

● 31 Mart 2019'da yapılan seçime katılan siyasi partiler bu seçime de katılabilecek.

● Seçim yapılıncaya kadar İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Vekili olarak görev yapacak.

İstanbul'da yenilenecek olan seçimlerle ilgili merak edilen 10 soruya 10 cevap:

Seçmene kaç oy pusulası verilecek?

                  
                  23 Haziran Pazar günü yapılacak seçimde, seçmenin önüne sadece İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına ait oy pusulası konulacak. Birleşik oy pusulalarının basımında 31 Mart 2019'da yapılan seçim için uygulanan esaslar aynen uygulanacak.
Seçmene kaç oy pusulası verilecek? 23 Haziran Pazar günü yapılacak seçimde, seçmenin önüne sadece İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına ait oy pusulası konulacak. Birleşik oy pusulalarının basımında 31 Mart 2019'da yapılan seçim için uygulanan esaslar aynen uygulanacak.
Yeni seçimde hangi işlemler tekrar edilecek?

                  
                  Yeniden yapılması gereken seçimler, bu seçimin tekrarı ve seçimin devamı niteliğinde olduğu için sadece oy verme işlemleri tekrarlanacak.
Yeni seçimde hangi işlemler tekrar edilecek? Yeniden yapılması gereken seçimler, bu seçimin tekrarı ve seçimin devamı niteliğinde olduğu için sadece oy verme işlemleri tekrarlanacak.
Hangi partiler seçime katılabilecek?

                  
                  31 Mart 2019'da yapılan seçime katılan siyasi partiler bu seçime de katılabilecek.
Hangi partiler seçime katılabilecek? 31 Mart 2019'da yapılan seçime katılan siyasi partiler bu seçime de katılabilecek.
Siyasi partiler yeniden aday belirleyebilir mi?

                  
                  Siyasi partiler yeniden aday tespiti yapamayacak ancak ölüm, istifa gibi nedenlerle meydana gelecek boşalmalar, ilgili seçim kurullarının belirleyeceği tarihe kadar doldurulabilecek.
Siyasi partiler yeniden aday belirleyebilir mi? Siyasi partiler yeniden aday tespiti yapamayacak ancak ölüm, istifa gibi nedenlerle meydana gelecek boşalmalar, ilgili seçim kurullarının belirleyeceği tarihe kadar doldurulabilecek.
Bağımsız adaylar bu seçime de katılabilecek mi?

                  
                  31 Mart 2019 Pazar günü yapılacak seçime bağımsız aday olarak katılanlar bu seçime de katılabilecek. Yeniden bağımsız adaylık başvurusu kabul edilemeyecek.
Bağımsız adaylar bu seçime de katılabilecek mi? 31 Mart 2019 Pazar günü yapılacak seçime bağımsız aday olarak katılanlar bu seçime de katılabilecek. Yeniden bağımsız adaylık başvurusu kabul edilemeyecek.
 Sandık kurulları yeniden oluşturulacak mı?

                  
                  Seçim sandık kurullarının oluşumundaki usulsüzlükler nedeniyle iptal edildiği için sandık kurulları yeniden oluşturulacak. Sandık kurulu başkan ve üyeleri devlet memurları arasından seçilecek.
Sandık kurulları yeniden oluşturulacak mı? Seçim sandık kurullarının oluşumundaki usulsüzlükler nedeniyle iptal edildiği için sandık kurulları yeniden oluşturulacak. Sandık kurulu başkan ve üyeleri devlet memurları arasından seçilecek.
Seçmen listeleri güncellenecek mi?

                  
                  31 Mart 2019'da yapılan seçimler için güncelleştirilmiş ve kesinleşmiş sandık seçmen listeleri yeni bir güncelleştirme yapılmaksızın bu seçimlerde de kullanılacak. Ancak bu listelerde hata nedeniyle kalan ölü ve kısıtlı seçmenler listeden çıkarılacak, 23 Haziran'da 18 yaşını dolduranlar listeye eklenecek.
Seçmen listeleri güncellenecek mi? 31 Mart 2019'da yapılan seçimler için güncelleştirilmiş ve kesinleşmiş sandık seçmen listeleri yeni bir güncelleştirme yapılmaksızın bu seçimlerde de kullanılacak. Ancak bu listelerde hata nedeniyle kalan ölü ve kısıtlı seçmenler listeden çıkarılacak, 23 Haziran'da 18 yaşını dolduranlar listeye eklenecek.
Her sandıkta kaç seçmen oy kullanacak?

                  
                  Yapılacak olan bu ara seçimlerde kullanılacak sandık seçmen listeleri, her bir sandık için 400 seçmeni kapsayacak şekilde düzenlenecek.
Her sandıkta kaç seçmen oy kullanacak? Yapılacak olan bu ara seçimlerde kullanılacak sandık seçmen listeleri, her bir sandık için 400 seçmeni kapsayacak şekilde düzenlenecek.
Seçim işleri nereden yürütülecek?

                  
                  Bu seçimle ilgili seçim takvimi, YSK tarafından değil, seçimi yönetecek İstanbul İl Seçim kurulunca hazırlanarak uygulanacak.
Seçim işleri nereden yürütülecek? Bu seçimle ilgili seçim takvimi, YSK tarafından değil, seçimi yönetecek İstanbul İl Seçim kurulunca hazırlanarak uygulanacak.
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını kim yürütecek?

                  
                  Belediye Kanununa göre, büyükşehirlerde belediye başkanı mazbatası iptal olduğunda, seçim yapılıncaya kadar belediye başkanlığına İçişleri Bakanı tarafından görevlendirme yapılması gerekiyordu. İçişleri Bakanlığından, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya'nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Vekili olarak görevlendirildiği bildirildi.
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını kim yürütecek? Belediye Kanununa göre, büyükşehirlerde belediye başkanı mazbatası iptal olduğunda, seçim yapılıncaya kadar belediye başkanlığına İçişleri Bakanı tarafından görevlendirme yapılması gerekiyordu. İçişleri Bakanlığından, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya'nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Vekili olarak görevlendirildiği bildirildi.
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >