İstanbul Üniversitesi'nde Türk dizilerine özel çalıştay düzenlendi

İstanbul Üniversitesi'nde düzenlenen çalıştay Türk dizilerinin sorunlarını çözmeye yönelikti.
İstanbul Üniversitesi'nde düzenlenen çalıştay Türk dizilerinin sorunlarını çözmeye yönelikti.

Son zamanlarda sadece ülkemizde değil tüm dünyada ünü yayılan ve oldukça izlenen Türk dizilerinin sorunlarını çözmeye yönelik bir çalıştay düzenlendi. Yapımcılardan gelen, ''Çekim yapma alanımız çok dar ve çok maliyetli oluyor'' söylemlerinden yola çıkarak Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı ve İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi işbirliğiyle İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü'nde 'Kamu Diplomasisi Aracı Olarak Türk Dizileri Çalıştayı' düzenlendi. Yapımcı ve oyuncuların katıldığı çalıştay oldukça verimli geçti.

Türk dizileri gün geçtikçe daha kaliteli olmaya başladı. Özellikle son yıllarda popülaritesini arttıran dizilerimiz ülkemiz dışına satılmaya başladı. Hatırı sayılır paralar karşılığında satılan dizilerin daha kaliteli ve çekim alanının daha iyi olması içinCumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı ve İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi işbirliğiyle İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü'nde 'Kamu Diplomasisi Aracı Olarak Türk Dizileri Çalıştayı' düzenlendi.

Çalıştayda dizilerin, Türkiye ekonomisine, kültürel değerlerine ve diplomasiye katkılarından bahsedilirken, dizi çekimlerinde yaşanan zorluklarla, zorlukların nasıl giderilmesi hakkında değerlendirmelerde bulunuldu. Çalıştaya katılan yapımcılar konuşma gerçekleştirdi.

Türk dizileri bir ihracat

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun'un çalıştayla ilgili mesajı okundu. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Başkan Yardımcı Mehmet Zahit Sobacı'nın okuduğu mesajda,

  • "Orta Doğu'dan başlayıp, Balkanlar ve Orta Asya ile devam eden başarı hikayemiz bölgesel ölçekli kalmayıp artık Fransa'dan Japonya'ya, Şili'den Peru'ya, Hindistan'a kadar dünyanın dört bir yanına ulaşıyor. Türk dizi sektörü 350 milyon doların üstünde ihracat hacmiyle bu alanda Amerika'dan sonra 2. sıraya gelmiş durumda. Hiç şüphesiz bu durum tablosunun mimarları, oyuncusundan yapımcısına, senaristinden yönetmenine, ışıkçısına kadar tüm dizi emekçilerimizdir. Emekleriniz fedakarlığınız ülkemizin ve milletimizin yüzünü ağartan çalışmalarınız için her birinize ayrı ayrı teşekkür etmeyi bir borç biliyorum. Sizin gecenizi gündüzünüze kadar büyük fedakarlıklarla ürettiğiniz dizilerimiz milyon dolarlık pazarlama kampanyalarının yapabileceğinden kat kat fazlasını başardı. Ülkemizin yurt dışında başarılı bir şekilde tanıtılmasına katkıda bulundu. Türk dizileri başlı başına bir ihracat kalemi olmuş ve farklı sektörlerin gelişmesine katkı sağlamıştır. Bu anlamda Türkiye başarılı kültürel diplomasi uygulamalarına harika bir örnek teşkil etmektedir. Nitekim doğru diplomasi uygulamaları ülkenin itibarının gelişmesinde ve ekonomik rekabetçiliğinde kaldıraç etkisi göstermektedir" ifadeleri yer aldı.

Birol Güven: Çekim yapmak zor

Yapımcı ve yönetmen Birol Güven ise,

  • "İstanbul'un birçok ilçesinde çekim yapmak mümkün değil. Sahadaki arkadaşlarımız daha iyi bilir. Öncelikle çok maliyetli. Emniyet müdürlüğüne para ödemek zorundasınız. Büyük şehir belediyesine para ödemek zorundasınız. İlçe belediyelere para ödemek zorundasınız. İSPARK'a para ödemek zorundasınız. Hiç bir senaristin aklına Marmaray'da sahne yazmak gelmez. Hiç bir yönetmenin aklının ucundan geçmez. Marmaray'da çekim yapmak için izin almak müthiş zor bir şeydir. Havalimanlarında aynı ben biliyorum. Bunların izinleri çok zor olduğu için yapımcılar İstanbul dışında çekim yapmak istiyorlar" dedi.

Birol Güven Çocuklar Duymasın dizisinin yapımcısı.
Birol Güven Çocuklar Duymasın dizisinin yapımcısı.

Osman Sınav: İhracat kalemi olarak anılıyoruz

Bir diğer konuşmacı yapımcı Osman Sınav,

  • "Biz 10-12 yıl içerisinde 350 milyon bir bütçeden 750 milyon bütçeye ulaştık. Bugün burada bu çalıştayı yapıyoruz. Devletimizin ilgisini çektik. Bir ihracat kalemi olarak anılıyoruz. Dünyanın birçok ülkesiyle ortak pazar, strateji yaratmak ve siyaset üretmek noktasında Türk dizilerinin yarattığı empatiden faydalanıyoruz. Dünyanın hiçbir yerinde hiç bir insanla hikaye paylaşmıyorsanız o insanla ortak pazar kuramazsınız ve ortak siyaset üretemezsiniz. Yani önce bir hikaye paylaşmak gerekiyor" dedi.

Osman Sınav başarılı dizi Sen Anlat Karadeniz'in yapımcısı.
Osman Sınav başarılı dizi Sen Anlat Karadeniz'in yapımcısı.

Halit Ergenç: Diziler büyük etkiye sahip

Sinema ve dizi oyuncusu Halit Ergenç,

  • "Kamu diplomasisi olarak bir başlığımız var. Gerçekten çarpıcı, çünkü doğru. Diziler büyük etkiye sahipler. Siz bir dizi yaptığınızda bir eve haftanın aynı her hafta defalarca giriyorsunuz. Dolayısıyla siz bir hikayeyi insanlara belli periyotlarla sürekli olarak anlatıyorsunuz. Eğer burada herhangi bir fikri dayatmak isterseniz bunu kitleye kabul ettirmek çok mümkün. Ama bunu kasten yaparsanız ve bunu gerçekten belli bir yumuşaklık seviyesinin üzerinde yaparsanız red göreceğiniz de yüzde 90'dır. Dolayısıyla bence yapılması gereken en önemli şey salt kültürümüzü ve insanlığımızı anlatmak noktasına geri

    dönmeliyiz en başta" dedi.

Halit Ergenç uzun zamandır ekranda yok.
Halit Ergenç uzun zamandır ekranda yok.
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >