İstanbul Valiliği'nden yeni açıklama: Boğaziçi Üniversitesi protestolarında 51 gözaltı

Arşiv
Arşiv

İstanbul Valiliği, Boğaziçi Üniversitesi içerisinde 51 kişinin gözaltına alındığını açıkladı. Valilik, gözaltına alınanlardan 50'sinin Boğaziçi Üniversitesi, kalan 1 kişinin ise başka bir üniversitede öğrenci olduğunu duyurdu. Güney Kampüs'te toplanan öğrencilere dün akşam polis müdahale etmişti. Protestoların hedefindeki Rektör Melih Bulu, polis koruması eşliğinde binadan çıkarılmıştı.

İstanbul Valiliği'nden Boğaziçi Üniversitesi'ndeki protestolara ilişkin açıklamalarına devam ediyor.

Valilik son olarak dün akşam Güney Kampüs'te gerçekleşen polis müdahalesinde gözaltına alınanlara ilişkin yeni bir açıklamada bulundu.

İstanbul Valiliği'nin açıkladığı bilgilere göre dün akşam saatlerine Boğaziçi Üniversitesi kampüsüne giren polis 51 kişiyi gözaltına alındı.

Gözaltına alınanların hepsinin öğrenci olduğu belirtildi. 50 öğrencinin Boğaziçi Üniversitesi'nde 1 öğrencinin ise başka bir üniversitede öğrencilik yaptığı bildirildi. Valilikten yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

Rektörlük binasının ablukaya alınması nedeniyle gözaltına alınanalardan (50) şüphelinin Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi olduğı, (1) şüphelinin de başka bir üniversitenin öğrencisi olduğu tespit edilmiştir.

1 Şubat gözaltıları

İstanbul'da 1 Şubat 2021 tarihinde Boğaziçi Üniversitesi'ndeki rektör protestolarına yönelik operasyon yapıldı.

İstanbul Valiliği bu operasyonlarda gözaltına alınan 108 kişiden yedisinin Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi olduğunu 101 şüphenin Boğaziçi öğrencisi olmadığını 15 öğrencinin ise üniversite düzeyinde eğitim görmediğini açıkladı.

98 kişi serbest bırakıldı

İstanbul Valiliği sabah saatlerinde yaptığı açıklamada 1 Şubat'ta gözaltına alınan 159 kişiden 98'inin ifadenin ardından serbest bırakıldığını duyurmuştu.

Boğaziçi Üniversitesi protestoları

Boğaziçi Üniversitesi'ne Melih Bulu'nun rektör olarak atanmasının ardından öğrenciler protestolara başladı. Dün Güney Kampüs önünde Prof. Dr. Melih Bulu'yla konuşmak için bekleyen öğrenciler polis müdahalesiyle karşılaştı.

Kampüse giren polisin sokağa çıkma yasağının başladığı uyarısı yaptığı belirtildi.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >