İstanbul Valisi duyurdu: Esnek mesai dönemi başlıyor

Arşiv
Arşiv

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, kamu ve özel sektörün yanı sıra üniversiteleri de kapsayacak bir esnek mesai döneminin hayata geçeceğinin mesajını verdi.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Habertürk yazarlarından Fatih Altaylı'ya konuştu. Koronavirüs salgını döneminde gündeme gelen esnek mesai modeline değinen Yerlikaya, kamu ve özel sektörün yanı sıra üniversiteleri de kapsayacak bir sistemin hayata geçebileceğine işaret etti.

"Kamuda esnek mesai sorunu çözmüyor"

  • İstanbul’da toplam çalışanlara kamu çalışanlarının oranının yaklaşık yüzde 8 olduğunu belirten Yerlikaya, "Gerisi özel sektör. Yani 400 bin civarı kamu çalışanı var diyelim kabaca. Özel sektörde ise 5 milyon. Yani benim kamu çalışanlarını esnek mesaiye geçirmem sorunu çözmüyor. Bu durumda bizim özel sektörle ve üniversitelerle de oturup konuşmamız gerekiyordu" dedi.

Esnek mesaide hazırlıklar tamam

İşverenlerle, sendikalarla ve üniversite rektörleri ile görüştüğünü ekleyen Yerlikaya, "Eylül ayında bu kararı almıştık. Görüşmeler, hazırlıklar yapıldı. Haftaya tüm gazeteleri, yayın kuruluşlarını ziyaret ederek bu esnek mesaiyi anlatacağım ve buna geçeceğiz. En önemli tedbir bu olacak emin olun" şeklinde konuştu.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >