Meteoroloji uyardı:🌨️Kar,☔ sağanak yağış ve 💨fırtınaya dikkat

Arşiv
Arşiv

Rüzgarın Marmara Bölgesi ile Kuzey Ege'de fırtına ve yer yer kuvvetli fırtına (70-100 km/saat) şeklinde eseceği tahmin ediliyor. Meteoroloji muhtemel ağaç ve direk devrilmesi, çatı uçması ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı uyarıda bulundu. Hava sıcaklığı mevsim normalleri civarında seyredecek. İstanbul'da aralıklı yağmur beklenirken Ankara'da hem kar hem yağmur bekleniyor. Adana ve Antalya'da 1000 rakım üzeri yerlerde yoğun kar bekleniyor.

Yapılan son değerlendirmelere göre, ülke genelinin parçalı ve çok bulutlu, Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Artvin’in iç kesimleri hariç Karadeniz, Doğu Anadolu’nun batısı ve Güneydoğu Anadolu ile Erzurum, Muş, Bitlis, Hakkari ve Şırnak çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Orta ve Doğu Akdeniz'de yoğun kar

Yurdun kıyı kesimleri ile Güneydoğu Anadolu’da yağmur ve sağanak, yağış alan diğer yerlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülmesi beklenen yağışların; Antalya il geneli ile Osmaniye, Kahramanmaraş ve Adıyaman çevrelerinde kuvvetli (21-50 Kg/m2) sağanak, Antalya il merkezi ile Adana ve Mersin çevrelerinde çok kuvvetli yer yer şiddetli (51-100 Kg/m2) sağanak ve gök gürültülü sağanak, Konya ve Karaman çevreleri, Niğde’nin ve Kayseri’nin güneyi ile Orta ve Doğu Akdeniz’in iç kesimlerinin 1000 metre üzeri rakımlı yerlerindeyoğun kar (20 cm. üzeri)şeklinde olacağı tahmin ediliyor.

Marmara ve Kuzey Ege'de saatte 100 km hızla esecek

Rüzgarın Marmara Bölgesi ile Kuzey Ege'de kuzey ve kuzeydoğu yönlerden fırtına ve yer yer kuvvetli fırtına (70-100 km/saat) şeklinde eseceği tahmin edildiğinden Meteoroloji meydana gelmesi muhtemel ağaç ve direk devrilmesi, çatı uçması ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli olunması konusunda uyarı geldi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan tahminlere göre, hava sıcaklığında önemli bir değişiklik olmayacak, mevsim normalleri civarında seyredecek. Rüzgarın, genellikle kuzeyli, doğu kesimlerde doğu ve güneydoğu yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Marmara Bölgesi ile Kuzey Ege’de kuzey ve kuzeydoğu yönlerden fırtına ve yer yer kuvvetli fırtına (70-100 km/saat) şeklinde eseceği tahmin ediliyor.

Bazı illerde beklenen hava durumuyla günün en yüksek sıcaklıkları ise şöyle:

İllerHava Sıcaklıkları

Ankara:

Çok bulutlu, öğleden sonra aralıklı karla karışık yağmur ve kar yağışlı 4

İstanbul:

Çok bulutlu ve aralıklı yağmurlu 10

İzmir:

Çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı 9

Adana:

Çok bulutlu, sağanak yağışlı (Yağışların kuvvetli yer yer çok kuvvetli ve şiddetli, 1000 metre üzeri rakımlı yerlerde yoğun kar şeklinde olması bekleniyor.) 11

Antalya:

Çok bulutlu, sağanak yağışlı (Yağışların gece saatlerinden itibaren kuvvetli, il merkezinde yer yer çok kuvvetli ve şiddetli, doğusunun 1000 metre üzeri rakımlı yerlerinde yoğun kar şeklinde olması bekleniyor.) 14

Samsun:

Çok bulutlu aralıklı yağmurlu 11

Trabzon:

Çok bulutlu, bu sabah saatlerinde hafif yağmurlu 13

Erzurum:

Çok bulutlu, aralıklı kar yağışlı 2

Diyarbakır:

Çok bulutlu aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı 11

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >