İstanbul'da okla vurulmuş leylek görüldü

Okla vurulan leylek görüntülendi
Okla vurulan leylek görüntülendi

İstanbul Çekmeköy’de özel bir sitede bulunan evin çatısına dün sabah boynundan okla vurulan bir leylek kondu. Site sakinleri durumu itfaiyeye bildirdi. Leylek, itfaiye erinin yakalamaya çalıştığı sırada ise çatıdan uçarak gözden kayboldu. Veteriner Ahmet Emre Kütükçü, "Türkiye'de vurulma ihtimali yüksek. Leylek bulunmazsa bir haftalık yaşama şansı var. Bu şekilde beslenemez ve sıvı alamaz" dedi.

İstanbul Çekmeköy'de boynuna ok saplanan leylek, itfaiye erinin yakalamaya çalıştığı sırada kaçtı.

Çatısına konan leyleği görüntüleyen Birsen Kurtuldu “Boynundaki oku fark ettim. İtfaiyeyi aradım çatıya çıktılar. Tedbirli gelmemişler, yakalamaya çalışırlarken hayvan kaçtı. Gayet güzel uçtu uçamayacak durumda değildi. Ok sanırım deriyi sıyırmış. Sosyal medyada paylaştık ama henüz leylekten bir haber yok. Türkiye’den mi geldi başka bir yerden mi geldi bilemiyoruz” dedi.

"Bu şekilde hayatta kalamaz"

Veteriner ve yaban hayatı uzmanı Ahmet Emre Kütükçü “Uçma kaslarını etkilemeyecek bir nokta ancak o bölgede hava keseleri var. Uzun süreli uçuş yapan kuşlar için hava kesesi önemli bir rol oynuyor. Hava kesesi delindiyse akciğerlerinde enfeksiyon gelişme riski var. Leylekler termal hava akımlarını kullanarak uçuyor. Belli noktalarda kanat çırpıyorlar. Leylek vurulduğu noktadan bir şekilde havalanıp termal hava ile uzun mesafe kat etmiş olabilir. Bu şekilde beslenemez ve sıvı alamaz. O yüzden çok eski bir vaka değil. Birkaç gün olabilir. Bu şekilde hayatta kalması güç. O hayvana müdahale edilip okun yerinden çıkarılması gerekiyor” diye konuştu.

"Güçsüz kaldığı yerde düşecek"

Kütükçü, sözlerine şöyle devam etti:

“Türkiye’de vurulma ihtimali yüksek. Geldiği sınır ötesi Balkanlar’da da vurulabilir. Termal hava ile uçan kuşlar kısa sürede yüzlerce kilometre gelebiliyorlar. Tabii okun elde edilip, nerede üretildiğini ve ülkemizde satışı var mı diye bakarsak vurulma noktası hakkında bilgi edinebiliriz. Bunu yapan kişi tesadüf şekilde yapmamış. Gayet bilinçli bir şekilde vurulmuş. Muhtemelen hayvan oku uçarken alttan almış. Bu oku atan kişi avcılık amaçlı ok kullanan biri olarak gözüküyor. Bu Türkiye’de olduysa oktaki parmak izinden kriminal inceleme yapılabilir. Bu da bir seri katil gibi değerlendirilmesi lazım. Göç eden ve avcılıkla alakası olmayan bir kuşun vurulması, hayvanın acı çektiği ve yaşam refahının düştüğü bir durum. Hayatta kalmış fakat bu ne kadar sürecek. Güçsüz kaldığı zaman bir yerde düşecek. İnsanlarla denk gelmezse sokak köpekleri parçalayabilir. Bulunmazsa büyük ihtimalle bir haftalık şansı var. Susuzluk çok önemli bir faktör. Buna dayanma süresi bir hafta.”

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >