💨🌪️🌧️☔ İstanbul'da sağanak yağış ve fırtına trafiği felç etti

İstanbul'da sağanak yağış ve kuvvetli rüzgar vatandaşlara zor anlar yaşatırken
İstanbul'da sağanak yağış ve kuvvetli rüzgar vatandaşlara zor anlar yaşatırken

Dün gece saatlerinden itibaren başlayan sağanak yağış ve kuvvetli rüzgar İstanbul'da etkili olmaya devam ediyor. Vatandaşlar sabah işe gitmek için evden çıktıklarında yoğun bir İstanbul trafiği ile karşı karşıya kaldılar. Toplu taşıma araçları doldu taştı. İstanbullular kuvvetli rüzgarla beraber etkili olan sağanak sebebiyle yürümekte bile zorlandı. Yollarda trafik yoğunluğu üst seviyeye çıktı ve her yer kıpkırmızı oldu. Denizde de çok sayıda seferin iptal olduğu duyuruldu.

İstanbul'da dün gece başlayan şiddetli yağmur ve sağanak etkisini sabah saatlerinde daha çok artırdı. Evden işe, okula gitmek için çıkan vatandaşlar hem rüzgar hem yağmurun olması sebebiyle zor anlar yaşadı. Birçok kişi yürümekte bile zorlandı. Yağmurdan korumak için alınan şemsiyeler kuvvetli rüzgar ve sağanak yağışa karşı dayanamadı. Yol kenarları kırık şemsiyelerle doldu.

İstanbul'un trafik haritası
İstanbul'un trafik haritası

İstanbul'da yollar kıpkırmızı oldu

Yağmurdan dolayı trafikte de yoğunluk yaşanırken, sabah saatlerinde etkili olan sağanak nedeniyle sürücüler yollarda zor anlar yaşadı. Yağışla birlikte uzun araç kuyrukları oluştu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) trafik yoğunluk haritası verilerine göre 09.15'te yoğunluk yüzde 72'ye ulaştı. Saat 10:00 sıralarında yüzde 62’yi gördü. Yağışın gün içerisinde etkisini arttırması bekleniyor.

İstanbul'da yağmur ne kadar sürecek?

Meteoroloji dün yaptığı açıklamada,"Yapılan son değerlendirmelere göre, bu akşam saatlerinden itibaren bölge genelinde görülecek sağanağın, il genelinde salı gece saatlerine kadar kuvvetli (60-100 kg/m2) olması beklendiğinden ani sel, su baskını ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir" ifadelerine yer vermişti.

İstanbul'da göle dönen yollar
İstanbul'da göle dönen yollar

Yurt genelinde hava durumu

Yapılan son değerlendirmelere göre, yurt genelinin parçalı ve çok bulutlu, Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Batı Karadeniz, Doğu Anadolu’nun batısı, Güneydoğu Anadolu ile Çorum, Amasya ve Samsun çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

İstanbul'da aşırı yağış bekleniyor

Yağışların; kıyı kesimler ile Güneydoğu Anadolu'da yağmur ve sağanak, yağış alan diğer yerlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olmak üzere; Konya, Karaman ve Niğde'nin güney ilçeleri ile Toroslar mevkiinde yoğun kar (20 cm ve üzeri), Batı Akdeniz kıyıları, İstanbul, Kocaeli, Yalova, Balıkesir, Çanakkale, Tekirdağ, Kırklareli, İzmir, Konya, Karaman, Niğde, Isparta, Osmaniye ve Kahramanmaraş çevrelerinde kuvvetli (21-50 kg/m), Adana, Mersin çevreleri ile Antalya ve Çanakkale'nin doğu, Balıkesir’in batı ilçelerinde şiddetli ve yer yer aşırı (100-200 kg/m) olması bekleniyor.

Marmara ve Ege'de tam fırtına: Saatte 110 km hızla esecek

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan tahminlere göre, hava sıcaklığında önemli bir değişiklik olmayacak, mevsim normalleri civarında seyredecek. Rüzgarın, güneyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvete, Marmara ile Ege kıyılarında kuzeyli yönlerden kuvvetli ve yer yer tam fırtına (80-110 km/sa), Orta Akdeniz, İç Anadolu’nun güney ve doğusu ile Orta Karadeniz’in iç kesimlerinde güney ve güneydoğu yönlerden kuvvetli (50-70 km/sa) ve yer yer fırtına şeklinde esmesi bekleniyor.

Bazı illerde beklenen hava durumuyla günün en yüksek sıcaklıkları ise şöyle:

İllerHava Sıcaklıkları

Ankara:

Çok bulutlu, karla karışık yağmur ve kar yağışlı 2

İstanbul:

Çok bulutlu, kuvvetli yağmur ve sağanak yağışlı 8

İzmir:

Çok bulutlu, yağmur ve sağanak yağışlı (Yağışların; kuzey ve batı ilçelerinde kuvvetli olması bekleniyor.) 7

Adana:

Çok bulutlu, kuvvetli sağanak yağışlı (Yağışların; batı ilçelerinde şiddetli ve yer yer aşırı olması bekleniyor.) 12

Antalya:

Çok bulutlu, kuvvetli sağanak yağışlı (Yağışların; doğu ilçelerinde şiddetli ve yer yer aşırı olması bekleniyor.) 15

Samsun:

Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra hafif yağmurlu 12

Trabzon:

Parçalı ve çok bulutlu 12

Erzurum:

Parçalı ve çok bulutlu 0

Diyarbakır:

Çok bulutlu ve yağmurlu, yüksek kesimler karla karışık yağmur ve kar yağışlı 8

Kuzey Ege ve Güney Marmara'daki adalara ulaşım durdu

Marmara ve Kuzey Ege Denizi'nde etkili olan poyraz fırtınası nedeniyle Kuzey Ege'de Gökçeada ve Bozcaada'ya, Güney Marmara'da ise Avşa, Marmara, Balıklı ve Ekinlik adalarına deniz ulaşımı sağlanamıyor.

Deniz ulaşımı
Deniz ulaşımı

Meteoroloji'nin uyarısını yaptığı poyraz fırtınası, Güney Marmara ve Kuzey Ege Denizi'nde etkili oluyor. Saatteki hızı zaman zaman 90 kilometreye varan poyraz nedeniyle Gestaş firması tüm ada seferlerinin iptal edildiği açıkladı. Buna göre, Kuzey Ege'de Gökçeada- Kabatepe ve Bozcaada- Geyikli hatlarında, Güney Marmara'da ise Erdek'ten Avşa, Marmara, Balıklı ve Ekinlik adalarına feribot seferleri yapılamıyor.

Öte yandan Çanakkale Boğazı'nda, Çanakkale- Kilitbahir arasındaki feribot seferleri de olumsuz hava koşulları nedeniyle 09.00'dan itibaren geçici olarak durduruldu. Çanakkale Boğaz hattındaki Çanakkale-Eceabat ve Lapseki-Gelibolu arasındaki feribot seferleri ise şu an aksamadan devam ediyor.

Çanakkale'de poyraz ile birlikte soğuk hava da etkili oluyor. Kent merkezine yağmur, bazı ilçelerin yüksek kesimlerine ise kar yağıyor.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >