İstanbullular dikkat: Meteoroloji ve AFAD uyardı

Arşiv
Arşiv

İstanbul'da devam eden sağanağın kuvvetlenerek akşam saatlerine kadar süreceği duyuruldu. Ani sel, su baskını, ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli olunması konusunda hem Meteoroloji hem de AFAD uyarıda bulundu.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, İstanbul için sağanak yağış uyarısında bulundu.

İstanbul'da yağmur, poyrazla birlikte kuvvetlenecek. Bugün Marmara Bölgesi'ni etkileyen soğuk hava, yarın sıcaklıkların 15 derece birden düşmesiyle, İç Anadolu'ya kar getirecek.

Meteoroloji'den yapılan uyarıya göre, İstanbul'da sağanak gün boyu etkili olacak. Halen devam eden sağanağın, bu akşam saatlerine kadar yerel olarak kuvvetli (20-35 kilogram/metrekare) gerçekleşmesi bekleniyor.

Meydana gelebilecek ani sel, su baskını ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor.

AFAD'dan uyarı

Meteoroloji'nin ardından AFAD'da İstanbul'da beklenen sağanak yağışa karşı bir uyarıda bulundu.

Türkiye genelinde hava nasıl olacak?

Yurdun kuzey, iç ve batı kesimlerinin parçalı ve çok bulutlu, Marmara, Ege, Batı ve Orta Akdeniz, İç Anadolu’nun batısı, Batı ve Orta Karadeniz, Doğu Karadeniz kıyıları, Adana, Osmaniye, Kırşehir ve Yozgat çevreleri ile Hatay’ın kıyı kesimlerinin yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların genellikle yağmur ve sağanak, İç Ege, İç Anadolu’nun batısı, Batı Karadeniz’in iç kesimleri, Yozgat ve Kırşehir çevreleri ile Trakya’nın yüksek kesimlerinde karla karışık yağmur ve yer yer kar şeklinde olması bekleniyor. Şanlıurfa ve Mardin çevrelerinde sabah saatlerinde toz taşınımı bekleniyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan tahminlere göre, hava sıcaklığı kuzey, iç ve batı kesimlerde 6 ila 12 derece azalacak, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacak. Rüzgar, genellikle güney yönlerden, Marmara ile zamanla batı kesimlerde kuzey yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Marmara’nın güneybatısı ve Kıyı Ege’de kuzey yönlerden, Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun kuzeydoğusunda güney yönlerden kuvvetli ve yer yer kısa süreli fırtına (40-70 km/sa) şeklinde esecek.

Bazı illerde beklenen hava durumuyla günün en yüksek sıcaklıkları ise şöyle:

İllerHava sıcaklıkları

Ankara:

Parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerinden itibaren yağmur ve karla karışık yağmurlu, yüksek kesimleri kar yağışlı 18

İstanbul:

Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı 8

İzmir:

Parçalı ve çok bulutlu, sabah ve öğle saatlerinde sağanak yağışlı 18

Adana:

Az bulutlu, zamanla parçalı ve çok bulutlu, gece saatlerinden sonra sağanak yağışlı 22

Antalya:

Parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerinden itibaren sağanak yağışlı 20

Samsun:

Parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerinden itibaren yağmur ve sağanak yağışlı 15

Trabzon:

Parçalı ve çok bulutlu, gece saatlerinden sonra yağmur ve sağanak yağışlı 17

Erzurum:

Parçalı ve çok bulutlu 17

Diyarbakır:

Az bulutlu 25

  • Marmara Bölgesi'nde geçen ayyağışlar yüzde 30 arttı
  • Marmara Bölgesi'nde martta yağışlar uzun yıllar ortalamasına göre yüzde 30, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 94 arttı.
  • Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine göre, bölgedeki uzun yıllar mart ayı ortalaması 64 milimetre olarak ölçüldü. Bölgeye geçen yılın mart ayında 43, bu yılın martında 83,4 milimetre yağış düştü.
  • Buna göre Marmara Bölgesi'nde mart ayında yağışların, uzun yıllar ortalamasına göre yüzde 30, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 94 arttığı tespit edildi.
  • Mart ayında Kırklareli’nin batı kesimlerinde yağışlar yüzde 20’den fazla düşüş gösterdi. Sakarya ve Kocaeli'nde ise mart ayının yaklaşık üçte ikisi yağışlı geçti.