İstanbulluların kafasını karıştıracak açıklama: Dolu riski görünmüyor

Arşiv
Arşiv

Meteoroloji ve İstanbul Valiliği'nden yapılan art arda dolu açıklamaları sonrası vatandaşlar yağıştan korunmak için hazırlıklarına son sürat devam ederken İTÜ Meteoroloji Mühendisliği Bölümü'nden Prof. Dr. Orhan Şen'in açıklaması kafaları karıştırdı. Şen, "Dolu riski görünmüyor ancak kuvvetli yağış riski var" dedi.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü'nden Prof. Dr. Orhan Şen, İstanbulluların dünden beri beklediği dolu yağışı ile ilgili olarak Twitter hesabından açıklama yaptı.

"Dolu yağışında netlik yok"

  • Profesör Şen, "Dün ve bugün şimdiye kadar gerek olmadığını dün akşam söyledim. Bilgi kaynağı önemli. Öğleden sonra yağış kuvvetli 50-60 kg yağış düşer, rüzgar kuvvetli. Ama dolu yağışında netlik yok. Sistem içindeki cb bulutunun büyümesine bağlı. Bu nedenle noktasal tahmin 1-2 saat önce yapılır." açıklamasını yaptı. Şen, diğer paylaşımında ise "Hala dolu riski görünmüyor. Ama kuvvetli yağış riski var" dedi.

Turuncu kodlu uyarı yapılmıştı

Meteoroloji tarafından paylaşılan uyarı haritasında; İstanbul, Çanakkale, Balıkesir, Bursa Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli için turuncu kodlu uyarı yapıldı. Bu bölgelerde yaşayan vatandaşlar, dolu ve fırtınaya karşı uyarıldı, oluşabilecek olumsuz durumlar karşısında da dikkatli olunması istendi.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >