Uzmanlardan 'Kuş beyinli' tabirini çürütecek bir gerçek

Uzmanlar, 'Kuş beyinli' tabirini kullanmadan önce bir kez daha düşünmeniz için bir neden ortaya koydu.
Uzmanlar, 'Kuş beyinli' tabirini kullanmadan önce bir kez daha düşünmeniz için bir neden ortaya koydu.

Tavukların korku, beklenti ve endişe gibi çeşitli olumlu ve olumsuz duyguları deneyimlediğini belirten bilim insanları, tavukların sanılanın aksine belirgin kişiliklere ve bazı zihinsel yetilere sahip olduğunu belirledi: Tavuklar "Kuş beyinli" tabirini çürütecek kadar zeki.

Bilim adamları, yapılan binlerce araştırma sonucunda yıllardır alışık olduğumuz ve sıkça kullanan bir tabiri daha çürüttü. Halk arasında hakaret olarak kabul edilen 'Kuş beyinli' tabiri, artık iltifat kabul ediliyor.

Cambridge ve Londra Üniversitesi araştırmacıları yaptıkları deneyler sonucu, kuşların oldukça zeki hayvanlar olduğunu ortaya koydu.

Sanıldığı gibi değil!

                  
                  ABD'de yapılan bir araştırma tavukların psikolojisi, davranışları ve duygularının sanıldığı gibi olmadığını ortaya koydu.
Sanıldığı gibi değil! ABD'de yapılan bir araştırma tavukların psikolojisi, davranışları ve duygularının sanıldığı gibi olmadığını ortaya koydu.
Onlar da davranışsal yetiye sahip 

                  
                  ABD'de dünyanın en yaygın evcil hayvanı tavukların psikolojisi, davranışları ve duyguları üzerine yürütülen araştırma, bu türün birçok psikolojik, davranışsal ve duygusal yetiye sahip olduğu gösterdi.
Onlar da davranışsal yetiye sahip ABD'de dünyanın en yaygın evcil hayvanı tavukların psikolojisi, davranışları ve duyguları üzerine yürütülen araştırma, bu türün birçok psikolojik, davranışsal ve duygusal yetiye sahip olduğu gösterdi.
Yavrular nicelikler arasındaki farkı ayırt edebiliyor

                  
                  Araştırma sırasında yumurtadan yeni çıkan tavukların nicelikler arasındaki farkı ayırt edebildiğini, ayrıca sıralamayı bildiği gözlendi.
Yavrular nicelikler arasındaki farkı ayırt edebiliyor Araştırma sırasında yumurtadan yeni çıkan tavukların nicelikler arasındaki farkı ayırt edebildiğini, ayrıca sıralamayı bildiği gözlendi.
Saklanan topu 3 dakikada alıyorlar 

                  
                  Yapılan bir deneyde beş günlük tavuklara, iki perdenin arkasında kaybolan farklı miktarlarda iki grup nesne gösterildi. Hayvanların arkasında daha çok nesne olan perdenin izini sürmeyi başardığı, ayrıca tavukların saklanan bir topa giden yolu 180 saniyede hatırladığı görüldü. 

Bilim insanları, tavukların bu davranışına aynı koşullar altındaki birçok maymunda da rastlandığını vurgularken, araştırmanın, tavukların daha iyi bir yemek ödülü için beklemeleri gerektiğinde kendilerini kontrol edebildiğini de ortaya koydu.
Saklanan topu 3 dakikada alıyorlar Yapılan bir deneyde beş günlük tavuklara, iki perdenin arkasında kaybolan farklı miktarlarda iki grup nesne gösterildi. Hayvanların arkasında daha çok nesne olan perdenin izini sürmeyi başardığı, ayrıca tavukların saklanan bir topa giden yolu 180 saniyede hatırladığı görüldü. Bilim insanları, tavukların bu davranışına aynı koşullar altındaki birçok maymunda da rastlandığını vurgularken, araştırmanın, tavukların daha iyi bir yemek ödülü için beklemeleri gerektiğinde kendilerini kontrol edebildiğini de ortaya koydu.
24 farkı ses çıkarıyorlar

                  
                  Tavukların iletişim biçimlerinin de çok karmaşık olduğu, en az 24 farklı sesi kullanmanın yanı sıra değişik görünümler sergiledikleri keşfedildi.
Kaynak: ntv.com
24 farkı ses çıkarıyorlar Tavukların iletişim biçimlerinin de çok karmaşık olduğu, en az 24 farklı sesi kullanmanın yanı sıra değişik görünümler sergiledikleri keşfedildi. Kaynak: ntv.com
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >