İsveç'te 50 yıl çalıştı: Köyüne döndü pizzacı oldu

Mustafa Aydın, köyünde pizzacı dükkanı işletiyor.
Mustafa Aydın, köyünde pizzacı dükkanı işletiyor.

22 yaşına geldiğinde İsveç'e çalışmaya giden Çorumlu Mustafa Aydın 50 yıl sonra emekli olarak memleketine geri döndü. Kargı ilçesine bağlı Çetmi Köyü'ne gelen Aydın, burada bir pizzacı dükkanı açtı. Pizzacı Musti lakaplı Aydın 215 nüfusu bulunan köyde açtığı pizzacı dükkanıyla görenleri şaşırttı. Çevre illerden pizzaları tatmak için köye gelen müşterilerin ilgisinden memnun olduğunu dile getiren pizzacı Mustafa Aydın,''İsveç’de yaptığım pizza usulünün aynısını köyümde yapıyorum. Köyüme de bu sayede katkım oluyor'' dedi.

Mustafa Aydın, 22 yaşında Çorum'dan İsveç'e çalışmaya gitti. 50 yıldır orada olan Aydın emekli olarak Türkiye'ye döndü. 71 yaşındaki olan ve pizzacı Musti olarak anılan Mustafa Aydın köyüne bir pizza dükkanı açtı.

Gösterilen ilgiden memnun

İsveç’de 50 yıl yaşadıktan sonra emekli olan 71 yaşındaki Mustafa Aydın, Türkiye dönerek memleketi Çorum’un Kargı ilçesine bağlı Çetmi Köyü’ne pizzacı dükkanı açtı. 22 yaşındayken çalışmak için İsveç’e giden Pizzacı Musti lakaplı Aydın, 215 nüfusu bulunan köyde açtığı pizzacı dükkanıyla görenleri şaşırtıyor. Pizzaları tatmak için çevre illerden köye müşteriler gelirken, Pizzacı Musti’de gösterilen ilgiden oldukça memnun.

Türkiye'ye dönüp pizzacı açtı

22 yaşına geldiğinde çalışmak için İsveç’e gittiğini dile getiren Mustafa Aydın, “İsveç’de 50 yıl yaşadım her yıl köyüme tatile geldiğimde pizzacı olarak düşündüğüm şuandaki mekanı yavaş yavaş yapmaya başladım. Sonra Türkiye’me döndüm. Pizza restoranımı açtım. Çok büyük rağbet gördü. Herkes memnun oldu. Pizzayı İsveç usulü yapıyorum. Baharatlarımız İsveç’ten, peynirler İtalya’dan geliyor. Bu yüzdende çok tutuldu ve beğenildi. Ormanların arasında bu güzel tabiatın içerisinde müşterilerimiz gelip pizzalarını yiyerek memnun bir şekilde buradan ayrılıyorlar’’ dedi.

Yoğun talep var

İsveç’te uzun yıllar pizza ustası olarak çalıştığını belirten Mustafa Aydın, ''İsveç’e ilk gittiğimde 16 yıl tekstil sektöründe çalıştım. Sonra kendi işime başladım ve ilk pizza restoranı açtım. 10 yıl ailemle birlikte bu iş yerinde çalıştık. Çok tutuldu ve sevildi. Daha sonra Türk restoranı açtım ve 20 yıl burayı işlettim. 50 yıldan sonra Türkiye’ye geri döndüm. İsveç’de yaptığım pizza usulünün aynısını köyümde yapıyorum. Köyüme de bu sayede katkım oluyor” şeklinde konuştu.

Müşterilerin ilgisinden de oldukça memnun olduğunu belirten Aydın, ''Müşterilerimiz sağ olsunlar buraya akın ediyorlar. Şuanda en çok müşterimiz Kargı’dan ve Boyabat’tan geliyor. Ramazan bayramında çok güzel iş oldu talebe yetişemedik. Bu nedenle kurban bayramında daha çok iş olacağını düşünüyoruz. Nasıl yetişeceğimizi düşünüyoruz ve plan yapıyoruz’’ ifadelerini kullandı.

Mustafa Aydın
Mustafa Aydın

'Huzuru köyümde buldum'

Daha büyük bir şehirde veya ilçede pizzacı açabileceğini ama köyünü tercih ettiğini belirten Mustafa Aydın, ''Ben İsveç’te ve Antalya’da kaldım. Ama en büyük huzuru köyümde buldum. Bana burası daha cazip geldi. Ben inanıyorum 10 yıl, 20 yıl burayı kesinlikle işletirim çünkü çok güzel talep var. Köyüme bir katkım oldu. Ben bu pizzacıyı Kargı-Sinop Kara yolu’na da veya bir şehirde açabilirdim ama istemiyorum. En güzeli köyüm ve en güzeli burası’’ diye konuştu.

Pizza yemek gelen bazı müşteriler de, Çorum’a tatile geldiklerini, Pizzacı Musti’yi gördüklerini ve merak ettiklerin belirterek, pizzanın güzel ve lezzetli olduğunu söylediler.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >