İtalya'da TikTok yasağı: 13 yaşın altındakiler kullanamayacak

Arşiv
Arşiv

İtalya'da küçük bir çocuk TikTok videosunda gördüğünü uyguladıktan sonra hayatını kaybetmiş ve ülkede soruşturma açılmıştı. TikTok yaptığı açıklamada, İtalya'da 13 yaşından küçük kullanıcıların uygulamayı kullanamayacağını duyurdu. Sonuçtan emin olmak için yaş doğrulaması şartı getirilecek ve bu doğrulama yapay zeka ile kontrol edilecek. Öte yandan, TikTok'un kullanım koşullarına göre uygulama 13 yaşından küçüklere zaten açık değil ancak bu kural uygulanmıyor.

Tartışmalı videoları ile gündemden düşmeyen sosyal medya uygulaması TikTok'tan yeni bir açıklama geldi.


İtalya'da bir çocuğun ölümü sonrasında yapılan açıklama, ülkedeki tüm kullanıcıları yakından ilgilendiriyor.

Yaş doğrulaması şartı

Buna göre TikTok, 9 Şubat'tan itibaren İtalya'daki kullanıcılarına yaş bilgilerini güncelleme şartı getirdi. Aksi taktirde kullanıcıların hesapları bloke edilecek.

Yaş doğrulama için yapay zeka sistemleri kullanılacak, 13 yaşın altında olduğunu belirten herkesin hesabı kapatılacak.

13 yaş kuralı sözde kalıyor

Uygulamaya yöneltilen en ağır eleştirilerin başında yaş konusu geliyor.

Çünkü TikTok'un kullanım koşullarına göre, kullanıcıların en az 13 yaşında olması gerekiyor. Ancak bu, "sözde kalan" bir şart. Uygulama telefona kolaylıkla indirilebiliyor. Dahası her türlü içeriğe ulaşmada da hiçbir kısıtlama bulunmuyor.

Ne olmuştu?

  • İtalya'da geçen ay 10 yaşında bir çocuk, bir TikTok videosunda gördüklerinin aynısını yapmak isterken, boğularak can verdi.
  • İtalyan polisi, olayla ilgili olarak Sicilya'da yaşayan 48 yaşındaki bir TikTok kullanıcısına suçlama yöneltmiş, uygulamada yüz binlerce takipçisi olan kullanıcının, bilgisayarına el koyulmuştu.
  • Ayrıca, belli yaşın altındaki kullanıcılar için de uygulamaya geçici olarak kısıtlama getirilmişti.
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >