İtalya'nın 'en güzel' beldesi Sicilya'da 1 avroya satılık ev

Sicilya adası
Sicilya adası

İtalya'ya bağlı Sicilya adasında bir belediye boş kalan evleri "1 avroya ev" projesiyle satışa çıkardı. İhale usulüyle satılacak olan evlerin taban fiyatı 1 avrodan başlıyor. İhalenin amacı ise nüfus kaybı yaşayan adayı tekrar canladırmak olarak belirlendi.

İtalya'nın Sicilya adasında bir belediye "1 avroya ev" projesiyle adından söz ettirmeyi başardı.

Agrigento kentine bağlı Sambuca Belediyesi, nüfus kaybı yaşayan kasabayı yeniden canlandırmak, mimari mirası korumak ve turizmi teşvik amacıyla "1 avroya ev" projesi başlattı.

Evler belediyeye ait

Belediyeye ait olan bu evleri satın almak için açılan ihalelere, İtalyanların yanı sıra yabancı ülke vatandaşları da katılabiliyor. 1 avro taban bedeliyle açılan ihale açık artırma yoluyla düzenleniyor.

Belediyenin internet sitesinde yer alan satılık ev.
Belediyenin internet sitesinde yer alan satılık ev.

Şart: 15 bin avroluk tadilat

Tek şart ise 3 yıl içinde en az 15 bin avro değerinde tadilat yapma taahhüdü vermek. Ayrıca ihaleye katılanlardan 5 bin avro depozito isteniyor. İhaleyi kaybedenlere bu depozito iade ediliyor.

İhaleyi kazanarak evi satın alanlara ise gerekli tadilatı yaptırdıktan sonra bu depozito geri ödeniyor. Tadilatın yapılmaması halinde ise depozitoya el konuluyor.

Katılım formu gerekiyor

Sambuca Belediyesi teknik ofisinden BBC Türkçe'ye yapılan açıklamaya göre, halen satışta olan evler belediyenin internet sitesinde yer alıyor. İhaleye katılmak için sitedeki katılım formunu doldurmak gerekiyor.

Sambuca, Sicilya adasında bulunuyor.
Sambuca, Sicilya adasında bulunuyor.

'En güzel' belde seçilmişti

Yaklaşık 5800 nüfuslu Sambuca Belediyesi, 2016 yılında Rai kanalı tarafından düzenlenen "Borgo dei Borghi" (Beldelerin Beldesi) adlı yarışmada İtalya'nın en güzel beldesi seçilmişti.

Tarihi, Fenikelilere kadar giden Sambuca bugünkü haliyle ise 830 yılı civarında Araplar tarafından kuruldu. O dönem Zabut olarak adlandırılan kasabada halen tarihi bir "Arap mahallesi" bulunuyor. 1 avroya satışa çıkarılan evlerin bazıları da bu tarihi mahallede yer alıyor.

"İhtişamlı Şehir"

CNN'e konuşan Belediye Başkan Yardımcısı Giuseppe Cacioppo, "Sambuca, 'İhtişamlı Şehir' olarak bilinir. Bu verimli topraklara 'Dünyadaki Cennet' de denilir. Tarihle dolu, doğal bir rezervin içinde yer alıyoruz. Etrafımız muhteşem plajlar, ormanlık alanlar ve dağlarla çevrili" dedi.

Sambuca'da evler 1 avro...
Sambuca'da evler 1 avro...

Nüfusun azalması yüzünden kasabanın harabeye dönmesini önlemek için dışarıdan gelecek kişilere ihtiyaç duyduklarını da belirten Cacioppo, "Güzelim Arap mirasımızı kaybedemeyiz" diye konuştu.

Proje geçen Nisan ayında başlatıldığında İtalya Ansa haber ajansına konuşan Sambuca Belediye Başkanı Leo Ciaccio da, 1 avroya ev projesinin duyulmasının ardından hem İtalya içinden hem de dışından büyük ilgiyle karşılaştıklarını söylemişti.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >