İtalya'ya gidecek olan kangallar için anlaşma sağlandı

İtalya daha fazla kangal alabilmek için İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella'dan özel izin istendi.
İtalya daha fazla kangal alabilmek için İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella'dan özel izin istendi.

İtalya'da sürülere kurt saldırısını önlemek amacıyla Türkiye'den talep edilen 8 yavru kangal İtalya'ya gitmek için hazırlanıyor. Özel izinle yurt dışına çıkartılan kangallar için ise İtalya Cumhurbaşkanının devreye girmesi talep edildi.

İtalya’da sürülere saldıran kurtlardan korunmak için Sivas’tan talep edilen kangallarda ilk 8'i yola çıkıyor.

Bölge temsilcisi talep etti

İtalya’nın Toskana bölgesinde kurt saldırılarında artış gözlenince Toskana Bölgesi Meclis üyesi Roberto Salvini, sürülerin Sivas Kangal köpekleri ile korunması çağrısında bulunmuştu.

İtalya'ya gönderilecek 8 yavru kangal için işlemler başlatıldı.
İtalya'ya gönderilecek 8 yavru kangal için işlemler başlatıldı.

Resmi işlemler başladı

Çağrı üzerine Toscana Meclisi, Sivas’ın Altınyayla ilçesinde kangal yetiştiriciliği yapan Altın Kangal Çiftliği ile temasa geçti. İlk etapta 8 adet yavru talep edildi. 8 kangal yavrusuyla ilgili resmi işlemler başlatıldı. Yavrular işlemlerin tamamlanmasının ardından iki hafta içerisinde İtalya’ya gönderilecek.

Daha önce de Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı için kangal yetiştiren, Altın Kangal Çiftliği uzman yetiştiricisi ve Köpek Irkları Federasyonu üyesi Ümit Taşdelen yaptığı açıklamada, resmi talebin kendilerine ulaştığını belirterek şöyle konuştu;

"İtalya’nın Toscana bölgesinde sürülere kurt saldırıları artında bir takım tedbirler almışlar. Ancak bu tedbirler yetersiz kalınca, Toscana Bölgesi Meclis üyesi Roberto Salvini, çözüm olarak Kangalların kullanılması çağrısında bulunmuştu. Bu çağrı sonrası Toscana’dan iki üretici bizimle temas kurup Kangal yavrusu istedi. Bizden ilk etapta 8 yavru istendi. Biz 8 yavru için işlemleri başlattık"

Taşdelen, İtalya’dan kangal talep edilmesinin milli bir gurur olduğunu ifade ederek, "Bu olay milli değerimiz için onur ve gurur veren bir gelişmedir. Ülkemizi orada temsil etmesi ülkemiz adına onur vericidir. Kangal köpekleri çok zor şartlarda da sürü koruma görevlerini en iyi şekilde yerine getirmektedirler. İtalya’da da kurt saldırıları fazla olduğu için orada da başarılı olacaklardır. Kurtlar bu köpeklerin uzmanlık alanına girer." şeklinde konuştu.

Kangallar dünya markası olma yolunda ilerliyor.
Kangallar dünya markası olma yolunda ilerliyor.

İtalya Cumhurbaşkanı devrede

Öte yandan kangal köpekleri koruma altında türler oldukları için yurt dışına çıkışlarına izin verilmiyor. Kısıtlı sayıda yetiştirici kangal köpeklerini, çoban köpekleri olarak özel izinlerle yurt dışına çıkartabiliyor. Bu engelin aşılıp çok sayıda kangalın satın alınabilmesi için Toskana Bölgesi Meclisinin İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella’dan özel izin destek istediği öğrenildi.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >