İyileşen koronavirüs hastalarının kanları ‘dark web’de satışa çıkarıldı

Arşiv
Arşiv

Bilim insanlarının iyileşen koronavirüs hastalarının kanından alınacak antikorların tedavide kullanılabileceğini açıklamasının ardından yasa dışı internet olarak nitelenen ‘dark web’de (karanlık web) iyileşen koronavirüs hastalarının kanlarının satıldığı ortaya çıktı.

Koronavirüs salgınına karşı mücadele dünyanı dört bir yanında sürüyor. Onlarca ülkedeki bilim insanları salgına tedavi bulmak için mesai harcıyor.

Bilim insanları iyileşen koronavirüs hastalarının kanından alınacak antikorlar ile hazırlanacak bir tedavi üzerinde de çalışmalar yürütüyor. Ancak bu çalışma siber suçluların da iştahını kabartmış durumda.

  • İyileşmiş koronavirüs hastalarının kanı arama motorlarının indeksleyemediği verilerin toplandığı dark web’de aşı olarak satılıyor.

Krizi fırsata çevirmeye çalıştılar

Avustralya Ulusal Üniversitesi'nden araştırmacılar, siber suçluların koronavirüs krizini nasıl fırsata çevirdiğini gösteren bir rapor yayımladı.

Raporda, çevrimçi suçlular tarafından yasa dışı olarak satılan ürünler arasında, kanın yanı sıra büyük miktarlarda kişisel koruyucu ekipman ve olası tedavi yöntemlerinde kullanılan ilaçların bulunduğu aktarıldı.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >