İzin belgesi denetiminde 'ilginç' olay: Yazarkasa fişi gösterdi, cezadan kurtulamadı

İzin belgesi denetimi
İzin belgesi denetimi

İzin denetimi için araçları tek tek durduran polis ekipleri, sahte basın kartı göstererek geçmeye çalışan kadın sürücü ile yazarkasa fişi gösteren başka sürücüye ceza kesti.

İstanbul Ataşehir İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, 17 günlük tam kapanmada denetimlerini sürdürdü.

Güvenlik noktası oluşturan ekipler, araçları tek tek durdurdu. Araçlarda bulunan kişilerin gerekli izin belgelerinin olup olmadığı kontrol edildi.

Ayrıca polisler, vatandaşlara tam kapanma sürecinde muafiyet kazanmaları için e-devlet üzerinden çalışma izin belgesi almaları gerektiğini hatırlattı.

Sahte basın kartını gösterdi

Yapılan denetimlerde bir kadın sürücü, polise basın kartı vererek denetim noktasından geçmek istedi. Yapılan incelemelerde basın kartının sahte olduğu anlaşıldı.

Kartının gerçek olduğunu iddia eden kadın sürücü, kendisine ceza yazan polis ekiplerinin plakalarını cep telefonuna kaydetti.

Sabıkası çıktı

Yapılan kimlik sorgulamasında kadın sürücünün, sabıkası olduğu öğrenildi.

Polis ekipleri, kadın sürücüyü Dudullu Polis Merkezi'ne götürerek hakkında resmi belgede sahtecilik suçundan işlem başlattı.

Yazarkasa fişi gösterdi, cezadan kurtulamadı

Öte yandan, iş yeri sahibi olduğunu söyleyen bir sürücü ise görevli polis memurlarına yazarkasa fişi gösterdi ancak ceza yemekten kaçamadı.

Ticari aracıyla denetime takılan sürücü, “Belgelerim var, yazarkasa benim adıma olduğu için fişini göstermem yeterli oluyordu şimdiye kadar. Esnafız çünkü dükkan benim üzerime. Yük nakli yapıyoruz, aracım ticari olarak geçiyor zaten. Lojistik ve nakliye muaf olduğu için şimdiye kadar hiçbir sıkıntı yaşamadım" dedi.

3 bin 460'şar lira ceza kesildi

İki sürücüye de sokağa çıkma kısıtlaması süresinde dışarıda bulundukları için 3 bin 460 lira cezai işlem uygulandı.

Yapılan denetim havadan da görüntülendi.