Jack Ma kayboldu iddiası: Devlet yayın organından videosu yayınlandı

Alibabanın kurucusu Jack Ma - Arşiv
Alibabanın kurucusu Jack Ma - Arşiv

Çin'in en zengini olan Jack Ma'dan yaklaşık 2,5 aydır haber alınamıyordu. Çin devletinin resmi yayın organlarından birinde Ma'nın konuştuğu 50 saniyelik bir video yayınlandı, Ma ise kaybolduğu iddialarına noktayı koydu. Çinli iş insanının ülkesindeki ekonomik sistemi eleştirmesi sonrası 'kaybolması' dikkati çekmişti.

Alibaba'nın kurucusu Jack Ma Kasım ayından bu yana medyada görülmemiş, Çinli iş insanının nerede olduğu konusu tartışmalara neden olmuştu.

Çin Komünist Partisi'nin resmi yayın organlarından Global Times gazetesinin haberinde, Jack Ma'nın, yaklaşık 100 köy öğretmeniyle yaptığı video konferans görüşmesine yer verildi.

Ma, 50 saniyelik videoda, her yıl öğretmenlerle Çin'in Sanya kentinde yaptıkları buluşmayı bu yıl yeni tip koronavirüs (COVID-19) salgını nedeniyle yapamayacaklarını belirterek, "Salgın geçtikten sonra tekrar görüşürüz" ifadesini kullandı.

Hakkında açılan soruşturmaya değinmedi


Çin'in en zenginlerinden biri ve Alibaba'nın kurucusu Ma'nın, Çin Devlet Konseyi'ne bağlı Devlet Piyasa Denetleme ve Düzenleme İdaresi (SAMR) tarafından, 24 Aralık 2020'de, Alibaba'ya bağlı Ant Group'a yönelik başlatılan "tekelcilik" soruşturmasına ise değinmemesi dikkati çekti.

SAMR, tekelcilik soruşturması kapsamında, şirkete bağlı finans kuruluşu Ant Grup'un yöneticilerini ifade vermeye çağırmıştı. Ant Grup da yaptığı açıklamada, piyasa düzenleyicisi SAMR ile iş birliği yapacaklarını bildirmişti. Çinli yetkililer, Alibaba'nın, Ant Grup için planladığı 37 milyar dolar değerindeki halka arzı da 3 Kasım 2020'de durdurmuştu.

Eleştiri sonrası kayboldu iddiası

  • En son 24 Ekim 2020'de Şanghay'da düzenlenen bir forumda Ma'nın, Çin'deki piyasa düzenleyici kurumları ve kamu bankalarını "zamanın gerisinde kalmakla" eleştirdiği bir konuşmanın ardından ortadan kaybolduğu iddia edilmişti.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >