Japonya eski Başbakanı Şinzo Abe suikastinin perde arkası

Japonya eski Başbakanı Şinzo Abe'ye suikast
Japonya eski Başbakanı Şinzo Abe'ye suikast

Terör ve Güvenlik Uzmanı Abdullah Ağar, Japonya eski Başbakanı Şinzo Abe'nin suikast sonucu öldürülmesiyle ilgili canlı yayında çarpıcı analizlerde bulundu.

Şinzo Abe Japonya'da seçim çalışması sırasında el yapımı bir silahla suikaste uğra. Eski Başbakan hayatını kaybederken suikastin perde arkasına ilişkin çarpıcı analizler geldi. CNN TÜRK canlı yayınında suikasti analiz eden Güvenlik Uzmanı Abdullah Ağar, şunları söyledi:

"Tek bir koruma ile geziyor"

Suikast bir şekilde dış bir bağlantıyı içeriyor. Bireysel olabilir. Japonya'nın kendi içinde bir gelişme olabilir. Dünyada jeopolitik bir gerginlik var. Bu süreci manupüle eden bir gerginlik taşıyor. Japonya'da 1960'lı yıllarda bir kılıçla bir suikast düzenlenmiş. Bir seçim mitinginin güvenliğiyle ilgili tedbirler atlanabilecek bir şey. Başbakan görevden ayrıldıktan sonra tek bir koruması oluyor ve o bunun güvenliğini sağlıyor. Bir de yerel polis. Burada güvenlik açığı sorgulaması çok fazla yapılmayabilir. Son derece güvenlikli ülkelerde travmatik olaylar karşımıza çıkabiliyor.

"Kurşun da el yapımı olabilir"

Bir asker kişinin elinde el yapımı bir tüfek. Bunu her asker bilmez. Her profesyonel bilmez. Teyit edemedim ama henüz merminin de el yapımı olduğu kaydediliyor. Endüstriyel olmayan bir silah kamufle edilmiş ve suikast yapılmış. Bunu ancak burada uzmanlaşmış kişiler yapar. Uzmanlaşmış kişi tekil mi yoksa küresel bir durum mu var, dış bağlantıları mı var bunu ayrıntılı görmek gerekiyor.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >