Jeff Bezos'un serveti 2 günde 19 milyar dolar eridi

ABD borsası NASDAQ'da hisselerin bulunan Amazon değer kaybetmeye devam ediyor.
ABD borsası NASDAQ'da hisselerin bulunan Amazon değer kaybetmeye devam ediyor.

ABD borsası NASDAQ'da yaşanan düşüş ve Amazon hisselerinin son 2 günde yüzde 14 düşmesiyle Jeff Bezos'un serveti 19 milyar eridi. Amazon'un son 1 aydaki kaybı da yüzde 24'ü buldu ve e-ticaret devinin değeri 750 milyar dolara indi.

Dünyanın en zengin kişisi olan Amazon'un kurucusu ve CEO'su Jeff Bezos, NASDAQ'da yaşanan düşüşten payını alan Amazon hisselerindeki değer kaybı sonrası iki gecede milyarlarca dolar kaybetti.

Cuma günkü seansta 1782 dolardan 1625 dolara düşen hisselerin ardından Jeff Bezos'un kaybı 11 milyar oldu oldu. Pazartesi günkü açılışta da Amazon hisselerindeki kan kaybı sürdü ve 1517 dolara dek inildi.

2 günde yüzde 14'ü bulan düşüş sonrası Bezos da tam 19.2 milyar dolardan oldu. Şirketin bir ara 1 trilyon doları geçen piyasa değeri de ekim ayındaki yüzde 24'lük düşüş sonrası 750 milyar dolara dek geriledi.

  • Amazon'un yüzde 16'sına sahip olan Jeff Bezos'un bir ara 150 milyar doları geçen serveti de bu kayıplarla 127.6 milyar dolar seviyesine geriledi ancak yine de 94 milyar doları olan Bill Gates ve 82.4 milyar doları olan Warren Buffett'ın önünde dünyanın en zengini unvanı Bezos'ta.

Amazon hisselerinin 2017 yılında yüzde 56, bu yıl da son dönemdeki düşüşe rağmen yüzde 31 artması Bezos'un bir anda bu unvanı elde etmesine yol açmıştı. 2017 eylül ayında 81.5 milyar dolar serveti olan ünlü iş adamı eylül 2018'de servetini 160 milyar dolara taşımayı başarmıştı.

Amazon hedef küçülttü

Elektronik ticaret devinin ekstra kayıplarında şirketin 3. çeyrek beklentilerini karşılayamaması ve satışlardaki hayal kırıklığı yatıyor.

Amazon'dan yapılacak açıklamaya göre 4. çeyrekte gelirlerin yüzde 10 ile yüzde 20 büyümesi bekleniyor. Kulağa hoş gelse de Şükran Günü, Black Friday, Noel, yılbaşı gibi tatil dönemini kapsayan ve alışverişin arttığı bir süreçte bu beklenti eskisine göre sönük kalıyor. Amazon, son 3 yılda son çeyrekteki satışlarını yüzde 20 üzerinde arttırmayı başarmıştı.

Düşüşten Google'da etkilendi

Google'ın kurucularından Sergey Brin (solda) ve Larry Page (sağda)
Google'ın kurucularından Sergey Brin (solda) ve Larry Page (sağda)

NASDAQ'ta yaşanan düşüş nedeniyle milyarlarından olan tek zengin Jeff Bezos da değil. Google'ın çatı şirketi Alphabet'in dün yüzde 5 değer kaybetmesi sonrası kurucular Larry Page ve Sergey Brin'in de servetleri 2'şer milyar dolar eridi.

  • İkili Forbes listesine göre dünyanın en zengin 9. ve 10. kişileri.

Jeff Bezos Kimdir?

12 Ocak 1964 doğumlu Amerikan girişimci ve iş adamının, gerçek adı Jeffrey Preston Jorgensen'dir.

Oldukça başarılı bir eğitim hayatı olan Jeff Bezos, River Oaks İlköğretim Okulunu bitirdikten sonra, üstün yetenekli çocukların okutulduğu liseden 1. olarak mezun olmuştur. Lisans eğitimine Princeton Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Fakültesin'de devam eden Bezos, buradan da sınıf birincisi olarak mezun olmuştur.

Jeff Bezos'un yükselişi Amazon'u satın almasıyla hızlandı.
Jeff Bezos'un yükselişi Amazon'u satın almasıyla hızlandı.

Dönemin önde gelen firmalarından olan Fitel, Priceton Üniversitesinden mezun olmuş çalışanlar arıyordu. 1986 yılında bu firmada işe başlayan Jeff Bezos, 1 yıl sonra teknoloji ve iş geliştirme müdür yardımcılığı görevine getirilmiştir.

Nisan 1998'de Bankers Trust Company isimli bir yatırım bankasında başkan yardımcısı asistanı olarak işe başlamıştır. Aradan 10 ay geçtikten sonra terfi ettirilen Jeff Bezos, Banker Trust Company'in en genç başkan yardımcısı olmuştur.

1990 yılında D.E Shaw Hedge Fon şirketinde başkan yardımcılığı göreviyle işe başlamıştır. Daha sonra bu işten de ayrılan Jeff Bezos, 16 Temmuz 1995 tarihinde şuan Dünya'nın en büyük çevrimiçi alışveriş sitesi olan Amazon'u kurmuştur. İlk kurulduğunda sadece kitap satışı yapan Amazon, ilk ayında 50 ABD eyaletine ve 45 farklı ülkeye kitap satarak büyük bir başarıya imza atmıştır. Şirket 1997 yılında halka açılmıştır.

Bunların yanı sıra farklı alanlara da adını yazdırmak isteyen Jeff Bezos, 2013 yılında The Washington Post'u 250 milyon dolar karşılığında satın almıştır. Aynı zamanda havacılık ve uzay araştırma şirketi olan Blue Origin'in de kurucusudur.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >
KAYNAK / WWW.HABERTURK.COM