Kabe yeniden ziyarete açıldı

Kabe yeniden ziyarete açıldı
Kabe yeniden ziyarete açıldı

Suudi Arabistan koronavirüs vakalarının artmasının ardından Kabe ziyaretini bir süreliğine durdurmuştu. Arabistan hükumeti dezenfekte işlemlerinin tamamlanmasının ardından Kabe’yi yeniden ziyarete açtı.

Suudi Arabistan’da koronavirüsü vaka sayısının 5’e yükselmesinin ardından Suudi yetkililer, tedbir amacıyla hem yurt dışından hem de ülkede ikamet edenlerin umre ziyaretlerini geçici olarak durdurduğunu açıklamıştı. Tedbir için kapatılan Kabe ve Mescid-i Nebevi, başlatılan dezenfekte çalışmalarının sona ermesiyle yeniden ziyarete açıldı.

İçeri kimse alınmamıştı

Akşam saatlerinde Kabe’nin etrafını görüntüleyen bir Türk vatandaşı, "Sabah namazını, öğle namazını kıldık, hiç problem yoktu. İkindi namazında Ravza-i Mutahhara’nın Babüsselam Kapısı ile Babül Feth Kapısı yani Umrecilerin Peygamberimizi selamladığı, Babüsselam’dan girerek selamlayıp Babül Feth’ten çıkılan kapılar ikindi namazına yarım saat kala kapatıldı" ifadelerini kullandı.

Kabe koronavirüs sebebiyle bir süreliğine ziyarete kapatılmıştı
Kabe koronavirüs sebebiyle bir süreliğine ziyarete kapatılmıştı

Mekke’den Umre ziyareti için gelen kişilerin içeri alınmadığını söyleyen Türk vatandaşı, "Bahçesine dahi, alanına dahi kimse alınmıyor" dedi.

Hac ibadetiyle ilgili açıklama yapılmadı

Öte yandan Suudi yetkililer, korona virüsünün ülkede ve dünyadaki etkilerinin ne kadar süreceği konusunda net bilgileri olmadığı için hac ibadetiyle ilgili açıklamalarda bulunmanın erken olduğunu aktardı.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >