Kabil Havalimanı dışında patlama

Kabil Havalimanı'nın dışında patlama meydana geldi
Kabil Havalimanı'nın dışında patlama meydana geldi

Afganistan'daki Kabil Havalimanı dışında patlama meydana geldi. Taliban'dan yapılan açıklamada aralarında çocukların da olduğu en az 13 kişinin öldüğü belirtildi. ABD'li bir yetkili ise DEAŞ'lı bombacının eylemi olduğunu aktardı. Milli Savunma Bakanlığı'nda yapılan açıklamada, "Kabil Havaalanı dışında iki patlama olmuştur. Birliğimizde herhangi bir hasar, zayiat yoktur" denildi.

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon Basın Sekreteri John Kirby, Kabil Havalimanı’nın dışında patlama meydana geldiğini söyledi.

Kirby, "Kabil Havalimanı'nın dışında bir patlama olduğunu teyit edebiliriz. Şu anda kayıplar belirsiz. Elimizden geldiğince ek ayrıntılar sağlayacağız" şeklinde tweet attı.

Pentagon'dan yapılan açıklamada, "Can kaybı ve yaralanma konusunda kesin bilgi yok" denildi.

Yaralananlar arasında ABD personeli de var

Reuters haber ajansına konuşan bir yetkili ise patlamada yaralanan kişiler olduğunu ve aralarında ABD personelinin bulunduğunu söyledi.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada ABD Başkanı Joe Biden'ın patlama ile ilgili bilgi aldığı belirtildi.

MSB'den açıklama

Milli Savunma Bakanlığı'nca yapılan açıklamada, "Kabil Havaalanı dışında iki patlama olmuştur. Birliğimizde herhangi bir hasar, zayiat yoktur" denildi.

Avustralya, ABD ve Birleşik Krallık, Perşembe sabahı itibariyle vatandaşlarına olası bir saldırı konusunda uyarıda bulunmuştu.

Perşembe sabahı Silahlı Kuvvetler Bakanı James Heappey, Kabil Havalimanı'nda "yakın" ve "şiddetli" bir terör saldırısının "çok güvenilir bir şekilde rapor edildiğini" söylemişti.

Havalimanına yakın otelde meydana geldi

The Guardian'ın savunma ve güvenlik editörü Dan Sabbagh ise İngiliz savunma kaynaklarına dayandırdığı haberinde, havalimanına yakın olan Baron otelinin yakınında meydana gelen patlamanın ardından askeri zayiat olmadığını aktardı.

Sabbagh, patlamanın siviller üzerindeki etkisi ile ilgili konunun netleşmediğini bildirdi.

Taliban: 13 kişi hayatını kaybetti

Al-Jazeera ise Taliban'a dayandırdığı haberinde patlamada yabancı askerler dahil en az 13 kişinin öldüğünü duyurdu.

Rusya: İki askerimiz öldü

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Kabil Havalimanı dışındaki intihar saldırısında en az iki kişinin öldüğünü ve 15 kişinin yaralandığını söyledi.