Kabine üç hafta aranın ardından toplanıyor: AVM ve restoranlara test zorunluluğu gelecek mi?

Arşiv
Arşiv

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi bugün toplanıyor. Toplantının gündeminde yeni koronavirüs tedbirleri ve fahiş fiyatlarla mücadele olacak. Restoran, AVM gibi kapalı ve kalabalık ortamlara girişlerde test ya da aşı zorunluluğu getirilmesi görüşülürken, diğer yandan marketleri denetleyen müfettişlerin çalışmaları değerlendirilecek.

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi üç haftalık aranın ardından bugün toplanacak. Toplantının ana gündem maddesi koronavirüs salgını olacak. Ayrıca dış politikanın öne çıkan başlıkları da değerlendirilecek.

Yeni tedbirler görüşülecek

Koronavirüsle mücadelede son durumla, havaların soğumasıyla birlikte bir yanda grip mevsimi bir yandan koronavirüsle mücadele ülke çapında yeni tedbirlerin alınıp alınmayacağı tüm yönleriyle değerlendirilecek. Kamuoyu şimdi 'Yeni bir tedbir gelir mi, ya da tedbirlerde bir değişiklik olur mu?' sorusunun cevabını bekliyor.

AVM, restoran gibi yerler için test zorunluluğu görüşülecek

Kabine toplantısında lokanta, kafe, restoran, AVM gibi kapalı ve kalabalık ortamlara girişlerde yeni kısıtlamalara gidilmesi bekleniyor. Aşı yaptırmayanlar ya da eksik aşılı olanlara kalabalık yerlere girişte test zorunluluğu getirilmesi gündemde. Bir başka formüle göre de lokanta-kafe gibi kapalı mekanlar ve kamu kurumlarında aşısızlara ayrı yer ayrılacak.

Yüz yüze eğitim

Okullarda yüz yüze eğitim 6 Eylül'de başlamıştı. Üç haftalık süreçte bin 600'e yakın sınıf koronavirüs nedeniyle kapatıldı. Okullardaki son duruma ilişkin Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'in sunum yapması bekleniyor.

Uluslararası ilişkiler ele alınacak

Afganistan ve Suriye'deki son durum da toplantının önemli başlıkları arasında olacak. Bu çerçevede 29 Eylül'de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya gelecek olan Erdoğan'ın programıyla ilgili hazırlıklar da toplantının kritik başlıkları arasında yer alacak.

Fahiş fiyatlarla mücadele gündeme gelecek

Kabinede en önemli gündem maddelerinden biri de fahiş fiyatla mücadele çalışmaları olacak. Bilindiği gibi Cumhurbaşkanı Erdoğan bu konuda mücadele etmeye kararlı olduklarını belirtmiş, özellikle zincir marketlerin piyasayı alt üst ettiklerini söylemişti. Erdoğan, Kabine'de alınan kararları 'Millete Sesleniş' konuşmasıyla kamuoyuna duyuracak.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >