Kaçak avlanırken gölde mahsur kalan üç genç, kendilerini jandarmaya ihbar etti

Ulubat Gölü
Ulubat Gölü

Bursa'nın Nilüfer ilçesindeki Ulubat Gölünde gecenin karanlığında kaçak avlanan ve kayıklarının yakıtı bitince göl ortasında mahsur kalan balıkçılar jandarmayı arayarak kendilerini ihbar etmek zorunda kaldı.

Bursa'da Mustafakemalpaşa ilçesine bağlı Onaç Mahallesi'nden motorlu tekne ile Ulubat Gölüne avlanmak için açılan K.Y. ve M.I.isimli şahıslar 112 ihbar hattına, Uluabat gölü üzerinde teknelerinin yakıtı bitmesi nedeniyle açıkta bilmedikleri bir noktada mahsur kaldıklarını, telefonlarının şarjının olmadığını ve yardım istediklerini söyleyerek ihbarda bulundu. O andan itibaren balıkçılarla irtibat kesildi.

Gölün ortasında mahsur kaldılar
Gölün ortasında mahsur kaldılar

Bir saat sonra kurtarıldılar

Olayın ardından harekete geçen Bursa İl Jandarma Komutanlığı, kıyı kesiminde Mustafakemalpaşa asayiş ekipleriyle, göl üzerinde ise Nilüfer İlçe Jandarma Bot Tim Komutanlığı ile koordineli olarak arama başlattı. Yaklaşık bir saat süren aramaların ardından kayıkları sazlıkların arasına saplanmış üç kişi bulunup asayiş botu ile kurtarılarak Eskikaraağaç Mahallesi'nden karaya çıkarıldı. Soğuktan titreyen balıkçılar önce 112 sağlık ekiplerine, daha sonra ailelerine teslim edildi.

6 bin lira ceza kesildi

Kayık içerisinde bulunan iki adet av tüfeği ve üç adet vurulmuş ördek muhafaza altına alınarak, Bursa Doğa Koruma ve Milli Parklar ekiplerine teslim edilerek, ekipler tarafından şahıslara belgesiz, kotasız olarak ruhsatsız av yapmaktan toplam 6 bin lira idari para cezası uygulandı.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >