Kademeli normalleşmede yol haritası belli oldu: Gruplara göre aç-kapa modeli

Arşiv
Arşiv

Vaka sayısı ve aşılama oranlarına göre 81 il düşük, orta, yüksek ve çok yüksek olarak 4 risk grubunda ele alınacak. Sonuçlara göre kademeli normalleşme süreci başlatılacak.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında restoran, lokanta ve kafeler gibi yeme ­içme yerleri sadece paket servis veya gel­-al şekilde hizmet veriyor. Hafta sonu da tedbirler kapsamında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz Kabine toplantısında kademeli normalleşmeye geçileceğini söyledi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da konu ile ilgili 1 Mart’tan sonra illere göre kademeli normalleşmenin yol haritasını anlattı.

"4 kategoriye ayıracağız"

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca

Koronavirüsle mücadelede son durumla ilgili değerlendirmelerde bulunan Sağlık Bakanı Koca, “İl, kendi bölgesini önemseyecek. Net şekilde görmüş olacağız. İlleri, vaka ve aşı oranları kriterlerine göre ‘düşük, orta, yüksek ve çok yüksek riskli’ olarak 4 kategoriye ayıracağız. Bir ilin, hangi kısımda olduğunu, neyin açılıp neyin kapanacağını bileceğiz.

Açma kapama modeli

Yeni yayınladığımız harita, haftalık olacak. Açma-kapama uygulamasını ise, iki haftada bir yapacağız. Bakanlık olarak biz ilan edeceğiz.

Herkes yaşadığı ilin kararını verecek

1 Mart’tan sonra herkes, yaşadığı ilde ‘kafe ve restoran açılmalı mı, açılmamalı mı’, kendisi belirleyecek. Bize ihtiyaç kalmayacak” dedi.

Haftada 5 il duyurulacak

İl bazında yaşanan değişimlerle ilgili bilgilerin aktarılacağına dikkat çeken Koca, “Bu hafta ilk defa, en fazla artış olan iller ve en fazla düşüşün olduğu 5 ili yayımladık. Bu 5 ili, her hafta yayımlayacağız. Böylelikle, illerdeki düşüş ve yükseliş görülecek” diye konuştu.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >