Kadın subay adayı tabuları yıktı! Komando kursunun birincisi oldu

Merve Gezginci -AA
Merve Gezginci -AA

Foça Jandarma Komando Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığında tabular yıkılıyor. Komando kursunu başarıyla tamamlayan 50'si kadın 492 subay adayı için tören düzenlendi. Komando kursunun birincisi kadın subay adayı Merve Gezginci oldu. Merve Gezginci kadınlara çağrıda bulunarak "Kadınlar pes etmesin. Biz kadınlar güçlüyüz ve bunu her yerde gösteriyoruz" dedi.

Subay adayı Merve Gezginci komando kursunda tabuları yıktı.

İzmir'in Foça ilçesinde bulunan Jandarma Komando Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığında eğitim alan 50'si kadın 492 subay adayı, komando temel kursunu başarıyla tamamladı.

  • Yaklaşık 43 hafta süren komanda temel eğitim kursunun birincisi, temizlik görevlisi babasının zorlukla büyüttüğü Merve Gezginci oldu.

Erzincanlı ailenin üç kızından biri olan Gezginci'ye ödülü Foça Kaymakamı Ali Çetin tarafından verilirken subay adayının anne ve babası da kızlarının mutlu gününde yanında yer aldı.

Kazakistan ve Azerbaycanlıların oluşturduğu misafir askeri personele ödül ve plaketlerinin verilmesinden sonra kursu başarıyla tamamlayan 492 subay adayı "Komando Andı"nı okudu.

Komutanlığın öğretmen ve kursiyerleri, silahlı hareketler, yakın dövüş teknikleri ve perde kule inişi gösterileri sundu. Türk bayrağı açan komandolar, izleyicilerden alkış aldı.

"Kadınlar pes etmesin"

Merve Gezginci zorlu bir eğitimi birinci tamamladığı için çok mutlu olduğunu söyledi.

Eğitim sırasında çok zorlandıklarını ancak başardıklarını anlatan Gezginci, "Böyle bir okulda birinci olmak herkese nasip olmuyor. Bir kadın olarak birinci olmak ayrıca gurur verici. Biz 3 kız kardeşiz. Fen bilgisi öğretmenliği mezunuyum. Bu üniformayı giymeyi çok istedim. Şu an gururla taşıyorum. Üniforma aşkı beni buraya getirdi. Bundan sonraki hayalim akademide başarı göstermek, vatanı, milleti, bayrağı en iyi şekilde temsil etmek. Kadınlar pes etmesin. Biz kadınlar güçlüyüz ve bunu her yerde gösteriyoruz" diyerek kadınlara çağrıda bulundu.

Temizlik görevlisi baba, kızını gözyaşları içinde izledi

Merve Gezginci komando kursunun birincisi oldu. -AA
Merve Gezginci komando kursunun birincisi oldu. -AA
Komando kursunun mezuniyet töreninde nefes kesen gösterilere imza atıldı -AA
Komando kursunun mezuniyet töreninde nefes kesen gösterilere imza atıldı -AA

3. Dönem Subay Komando Temel Kursu'nu başarıyla tamamlayan 50'si kadın 492 subay adayı için tören düzenlendi. -AA
3. Dönem Subay Komando Temel Kursu'nu başarıyla tamamlayan 50'si kadın 492 subay adayı için tören düzenlendi. -AA
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >