Kahreden detay: Para toplayıp döneceklerdi

Göçmenlerin yaşamla ölüm arasında mücadele etmek zorunda oldukları bir çok gerçeğin tek karede yüze vurulduğu o fotoğraf.
Göçmenlerin yaşamla ölüm arasında mücadele etmek zorunda oldukları bir çok gerçeğin tek karede yüze vurulduğu o fotoğraf.

Geçtiğimiz günlerde bir fotoğraf karesi, göçmenlerin yaşadığı zorlukları, ölümle yaşam arasındaki ince çizgide nasıl gidip geldiklerini gözler önüne sermişti. Vicdanları sızlatan fotoğraf karesiyle ilgili kahreden bir detay ortaya çıktı. Hayatını kaybeden çocuğun annesi, çocuğunun para biriktirip dönmek üzere ülkelerini terk ettiklerini göz yaşları içinde anlattı.

Hafızalardan silinmeyecek karelere bir yenisi daha eklendi. Daha 2 yaşına gelmeden hayatını kaybeden küçücük, cansız bir çocuk bedeni ve onu kurtarmak adına peşinden nehire atlayarak son nefesini veren babası...

El Salvadorlu Oscar Alberto Martinez Ramirez ve 23 aylık kızı Valeria, Meksika ile ABD'yi ayıran Rio Grandenehri üzerinden ABD'ye geçmeye çalışırken pazar günü hayatını kaybetmişti.

  • Olay sonrası konuşan Oscar’ın El Salvador’da bulunan annesi Rosa Ramirez, “Kız nehire atladığında oğlum ona ulaşmaya çalışırken, onu tutmaya çalışırken nehirde daha da batmış …ve bir daha da çıkamamış. Onu tişörtünün içine koymuş. Eminim ki kendine ‘Bu kadarını başardım’ demiştir. Bundan sonra çocukla birlikte yüzmek istemiş” dedi.

Yaşanan olaydan sonra geliniyle telefonda konuşan Ramirez, “Onlara gitmeyin diye yalvardım ama oğlum ev yapmak için gerekli parayı toparlamak istiyordu. Orada sadece birkaç yıl kalmak ve ev için para biriktirmek istiyorlardı” dedi.

Oscar ve Valeria’nın cenazeleri Perşembe günü El Salvador’a götürülecek.

Nehri geçmeden önce konsolosluğu ziyaret etmişler

ABD'nin Meksika sınırında sığınma başvurusu yapmak için bekleyen 25 yaşındaki Oscar pazar günü ABD'ye yasadışı yollardan geçmeye karar vermişti.

Oscar’ın yüzerek karşıya geçme kararını sınırdaki ABD’li yetkililere kendini tanıtıp yasal olarak sığınma talebinde bulunamadığı için öfkelenmesinin ardından aldığı belirtildi.

ABD’ye yapılan iltica taleplerinin kabul edilmesi aylar hatta yıllar sürebiliyor. Meksikalı bir yetkili, ailenin pazar günü Matamoros’ta bulunan ABD konsolosluğunu ziyaret ettiğini kaydetti. Konsoloslukta neler yaşandığı henüz bilinmese de ailenin bundan sonra nehri geçmeye karar verdiği belirtiliyor.

Meksikalı La Jornada gazetesine göre Oscar bunun üzerine kızıyla birlikte iki ülkeyi ayıran nehri geçmeye başararak ABD tarafına ulaştı. Bebeği nehir kenarına bırakan Oscar Meksika tarafında bıraktığı eşini almak için tekrar nehre girdi. Ancak bebek babasının peşinden nehre atladı.

Oscar kızını yakalamayı başarsa da nehrin akıntısına kapılarak sürüklenmeye başladı ve kısa bir süre sonra baba kız nehir kenarında ölü bulundu.

Meksika tarafında bekleyen eş Tania Vanessa Avalos gözyaşları ve bağrışlar eşliğinde olayın nasıl gerçekleştiğini alanda bulunan polislere anlattı.

El Salvador’daki evlerinden 3 Nisan’da ayrılan aile yaklaşık 2 ay boyunca Meksika-Guatemala sınırı yakınlarındaki Tapachula’da bulunan bir barınakta kalmıştı.

Akıllara Aylan bebeği getirdi

Dünya basınında yer alan Meksikalı gazeteci Julia Le Duc tarafından çekilen fotoğraf 2015’te Türkiye’deki Akyarlar sahiline vuran 3 yaşındaki Suriyeli erkek çocuğu Aylan Kurdi'nin cansız bedeninin olduğu görüntüyü akıllara getirdi.

Aylan Kurdi, 2 Eylül 2015'te ailesi ile birlikte Muğla'nın Bodrum ilçesinden Yunanistan'ın İstanköy adasına şişme botla geçmeye çalışırken annesi ve kardeşi ile birlikte boğularak, henüz 3 yaşındayken hayata gözlerini yummuştu.
Aylan Kurdi, 2 Eylül 2015'te ailesi ile birlikte Muğla'nın Bodrum ilçesinden Yunanistan'ın İstanköy adasına şişme botla geçmeye çalışırken annesi ve kardeşi ile birlikte boğularak, henüz 3 yaşındayken hayata gözlerini yummuştu.

Baba kızın fotoğrafı, Orta Amerikalı göçmenlerin ABD’ye sığınma mücadelesini bir kez daha gözler önüne serdi.

Konuya dair açıklama yapan Meksika Cumhurbaşkanı Andres Manuel Lopez Obrador, “Böyle bir şeyin yaşanması çok üzücü. Bizler, ABD’nin daha fazla ret yanıtı vermesinden ötürü daha çok göçmenin çöllerde ya da nehri geçmeye çalışırken hayatını kaybetmesinin her zaman karşısında durduk” dedi.

Sadece 2018’de sınırdan geçmeye çalıştığı sırada ölenlerin sayısı 283.

Meksika hükümeti, ABD Başkanı Donald Trump'la görüşerek Güney Amerika’daki kargaşa ve şiddet eylemleriyle daha da kızışan göçmenlik krizi sonrası çözüm bulma girişimleri başlatmıştı.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >