Kahtalı Mıçe 100'e yakın akrabasını depremde kaybetti: Yaşadığıma sevinemiyorum

Kahtalı Mıçe
Kahtalı Mıçe

'Kahtalı Mıçe' olarak tanınan Mustafa Aslan, 6 Şubat'ta meydana gelen deprem felaketine memleketi Adıyaman'ın Kahta ilçesindeki iki katlı evinde yakalandı. Türk Halk Müziği'nin ünlü ismi, ailesinden çok sayıda kişiyi depremde kaybettiğini söyledi. "Kime koşsak evi yıkılmıştı. Kime baksak kaybetmişiz. Yaşadığıma sevinemiyorum" diyen sanatçının açıklaması yürek yaktı.

Merkez üssü Kahramanmaraş'ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan 7.7 (saat 04.17) ve 7.6'lık (saat 13.24) depremler, 10 ilimizde büyük yıkım ve binlerce can kaybına sebep oldu. Ekiplerin arama kurtarma çalışmalarına devam ettiği afet bölgesinde üç ay süreyle OHAL ilen edilirken, depremden en çok etkilenen illerden biri de Adıyaman oldu.

Kahtalı Mıçe'nin büyük acısı

'Kahtalı Mıçe' lakaplı usta sanatçı Mustafa Aslan da depreme memleketi Adıyaman'da bulunan iki katlı evinde yakalandı. 70 yaşındaki Kahtalı Mıçe, Türkiye'yi hüzne boğan iki büyük depremde çok sayıda akrabasını kaybetti. Kendi sağlık durumunun iyi olduğu öğrenilen usta isim, yakınlarından gelen vefat haberleri ile acıların en büyüğünü yaşadı.

"Bomba attılar sandım"

Posta gazetesine konuşan Kahtalı Mıçe, deprem anı ve sonrasında yaşadıklarını şu sözlerle anlattı:

Bomba attılar sandım. Neye uğradığımızı şaşırdık. Dışarıya kendimizi zor attık. Taş üstünde taş kalmamıştı. Kime koşsak evi yıkılmıştı. Kime baksak kaybetmişiz. Benim sülalem Adıyaman merkezdeydi. 100’e yakın akrabamı kaybettim. Teyzelerim, teyzelerimin çocukları, halalarım, hala çocuklarım, halamın torunları. Amca oğullarım, dayımlar... Eş, dost, arkadaşlarımı kaybettim. Her evde 5-10 ölü. Yaşadığıma sevinemiyorum.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >