Kahvaltıyı hafife almayın: 1 poğaça 2,5 kilo yağa eşit

Kolaya kaçılan kahvaltılarda tüketilen poğaçalar, kısa zamanda hızla kilo almanıza neden olabilir.
Kolaya kaçılan kahvaltılarda tüketilen poğaçalar, kısa zamanda hızla kilo almanıza neden olabilir.

Günün en önemli öğünlerinden olan kahvaltı, özellikle güne zinde ve pozitif başlamak isteyenlerin vazgeçilmezi... Bu denli öneme sahip bir öğünü ihmal etmek, hem sağlığı hem formu korumak açısından oldukça önemli; ancak kahvaltı yerine hamur işi atıştırmalıklarla kolaya kaçıyorsanız, işiniz zor.

Uzman Diyetisyen Esra Çelakıl, her sabah işe giderken sağlıklı kahvaltı yerine poğaça alanlara uyarılarda bulundu. Bir adet poğaçanın 450 kalori olduğunu altını çizerek şunları söylüyor:

  • "Her gün işe gidiyoruz ve her sabah işe giderken ne yazık ki, kendimize vakit ayırmayarak bir pastaneden poğaça alıp işe gidebiliyoruz. Ve bu bize çok pratik gelebiliyor. Bir adet poğaça 450 kalori içermekte."

Bir tane poğaçanın 450 kalori olduğunu söyleyen Uzman Diyetisyen Esra Çelakıl, her sabah işe giderken sağlıklı kahvaltı yerine poğaça alanlara önerilerde bulundu. Çelakıl, “Eğer 2 ay boyunca her sabah poğaça yerseniz tam 2 buçuk kilo yağ kütlesini vücudunuza eklemiş olacaksınız” dedi.

  • "Oysa biz evimizden işe giderken yanımızda 5 zeytin, bir yumurta, küçük bir dilim peynir, domates, salatalık, bir dilim esmer ekmek götürdüğümüzde aslında poğaçayla aynı kaloriyi alabilme şansımız var."

"Aynı zamanda bedenimize zarar vermemiş oluruz. Bir poğaça yediğimizde çok hareket etmek zorundayız. Alınan kalitesiz besin örüntüsü bedenimize oldukça zarar verecek. Vücudumuzun bir tane poğaçayı yakması için tempolu 7 bin 500 adım atmamız gerekiyor."

  • "Eğer 2 ay boyunca her sabah poğaça yerseniz tam 2 buçuk kilo yağ kütlesini vücudunuza eklemiş olacaksınız."
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >