Kaliforniya'daki orman yangınında bilanço ağırlaşıyor: Bin 11 kişi kayıp

Kaliforniya'daki yangında bin 11 kişinin kayıp olduğu açıklandı.
Kaliforniya'daki yangında bin 11 kişinin kayıp olduğu açıklandı.

71 kişinin hayatını kaybettiği ABD'nin Kaliforniya eyaletindeki orman yangınında bin 11 kişinin de kayıp olduğu açıklandı. Yangında 12 bin 263 ev ve iş yeri yok oldu.

ABD’nin Kaliforniya eyaletinde başlayan orman yangınlarında 71 kişi hayatını kaybederken bin 11 kişinin ise kayıp olduğu bildirildi.

Acı bilanço: 71 kişi yaşamını yitirdi

ABD tarihinin en ölümcül orman yangınlarından biri olan yangında ölü sayısı da artmaya devam ediyor.

Kayıp ve haber alınamayanların sayısı bin 11 kişi olarak açıklanırken, Butte County Şerif Kory Honea yaptığı açıklamada, 71 kişinin hayatını kaybettiğini, bin 11 kişinin ise halen kayıp olduğunu belirterek, "Yangında 12 bin 263 ev ve iş yerini yok oldu. Çok sayıda kayıp insanın büyük olasılıkla, yangınlardan kaçarken alevlere yakalandığı anlaşılıyor" dedi.

Yangından tahliye edilenler, kaldıkları barınak ve çadırlarda 'norovirüs' salgını nedeniyle hastanelere kaldırıldı.
Yangından tahliye edilenler, kaldıkları barınak ve çadırlarda 'norovirüs' salgını nedeniyle hastanelere kaldırıldı.

Çadır kentlerde yaşıyorlar

Kayıp listesinin herkese açık hale getirildiğini söyleyen Honea, 52 binden fazla insanın barınaklara, arkadaş ve akrabalarının yanında ve büyük otoparklarda oluşturulan çadır kentlerde yaşamaya çalıştıklarını belirterek, orman yangınlarında hayatını kaybedenlerin DNA sonuçlarının tamamlanmasının ardından sahiplerine teslim edildiğini açıkladı.

Salgın alarmı verildi

Yetkililer yaptığı açıklamada, yangınların yer yer devam ettiğini ve tahliye edilenlerin yaşadıkları, barınak ve çadırlarda “norovirüs” salgını nedeniyle çok sayıda kişinin hastanelere kaldırıldığını duyurdu.
Kaliforniya eyaletinin Demokrat Valisi Jerry Brown ise yaptığı açıklamada, Başkan Donald Trump’ın, bölgeye yapacağı ziyareti memnuniyetle karşılayacaklarını ve şimdi Kaliforniya halkı için bir araya gelme zamanı olduğunu söyledi.

Orman yangınında şuana kadar 71 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı.
Orman yangınında şuana kadar 71 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı.

Vali Brown, Başkan Trump’a eşlik edeceklerini ve en iyi şekilde ağırlayacaklarını açıkladı.

ABD Başkanı Donald Trump, Kaliforniya’nın iyi yönetilmediğini iddia ederek Vali Jerry Brown’ı eleştirmiş ve Federal yardımları kesmekle tehdit etmişti. Trump’ın bugün Kaliforniya eyaletindeki orman yangınlarının en çok etkili olduğu Malibu, Paradise ve Butte kentlerini ziyaret etmesi bekleniyor.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >