Kalın saçların ince telli saçlara göre daha dayanıksız olduğu belirlendi

Kalın saç tellerinin daha çabuk kırıldığı belirlendi.
Kalın saç tellerinin daha çabuk kırıldığı belirlendi.

California Üniversitesinde yapılan bir araştırmada kalın saç tellerinin ince tellerden daha güçsüz olduğu ortaya çıktı. Kopan saç tellerini elektron mikroskobuyla inceleyen ekip, tellerin farklı biçimlerde kırıldığını, ancak birçoğunun benzer yapıda olduğunu gözlemledi.

California Üniversitesinde nano-mühendislik bölümünde görevli bilim insanı Wen Yang liderliğinde yapılan ve sonuçları Matter dergisinde yayımlanan araştırma çerçevesinde, insanların saç tellerinin yanı sıra at, zürafa, ayı, yaban domuzu ve fil gibi hayvanların kılları da incelendi.

Teller farklı biçimlerde kırılıyor

Saç tellerini ve hayvan kıllarını kopana kadar kademeli olarak çeken bir makineye bağlayan araştırmacılar, ince saç telinin baskıya dayanma gücünün daha yüksek olduğunu tespit etti. Kopan saç tellerini elektron mikroskobuyla inceleyen ekip, tellerin farklı biçimlerde kırıldığını, ancak birçoğunun benzer yapıda olduğunu gözlemledi.

İnce saç tellerinin daha dayanıklı olduğu ortaya çıktı.
İnce saç tellerinin daha dayanıklı olduğu ortaya çıktı.

Yaban domuzu, zürafa ve fil gibi memeli hayvanların geniş çapa sahip kıllarının kusursuz koptuğu, ancak saç teli gibi çapları küçük olanların ise koptuğunda yüzeylerinde pürüzlerin oluştuğu da görüldü.

Wen Yang, insanlarda, kalın saç telinin daha güçlü olduğu öngörüsünün bulunduğunu, bu nedenle bulguların çok şaşırtıcı olduğunu söyledi.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >