Kamu bankalarından istihdama destek için yeni kredi paketi

Kamu bankaları reel sektöre yeni bir kredi destek paketi hazırlıyor. Kredi paketi tekstil, ayakkabıcılık, turizm, inşaat olmak üzere emek yoğun sektörleri kapsıyor. 10 ve üstünde işçi çalıştıran firmalara düşük faiz ve vade avantajlı kredi sağlanacak.

HABER MASASI GZT DAKİKADA-OKUNUR
Kamu bankalarından istihdama destek için yeni kredi paketi
Kamu bankaları, istihdama destek kredisi olarak yeni bir paket hazırlıyor.
Kamu bankaları reel sektöre yeni bir kredi destek paketi hazırlıyor. Kredi paketi tekstil, ayakkabıcılık, turizm, inşaat olmak üzere emek yoğun sektörleri kapsıyor. 10 ve üstünde işçi çalıştıran firmalara düşük faiz ve vade avantajlı kredi sağlanacak.
BEĞEN
Etimoloji köken bilimidir. Sözcüklerin kökenlerini, hangi dillerden geldiğini, zaman içerisinde ne gibi değişimlere uğradığını araştırır. Aslında zevkli bir bilim olmasına rağmen bizde çok da kıymet görmeyen, sadece dil bilimcilerin uğraştığı bir alan gibi görülür.

Ancak günlük hayatta kullandığımız sözcüklerin hangi dilden geldiğine ya da kökenine, hangi sözcüklerin birleşimi olduğuna bakınca etimoloji yani köken bilimi oldukça eğlenceli bir hal alır.


Kaynak: edebyahu.com
0. İlk sözcüğümüz Farsçadan dilimize geçmiş "çeyrek" sözcüğü. Çeyrek sözcüğü, Farsçada dört anlamına gelen "çâr" ve tek, bir anlamına gelen "yek" sözcüklerinden meydana gelerek dörtte bir gibi bir anlamla dilimize geçer.
İlk sözcüğümüz Farsçadan dilimize geçmiş
0. Nankör kelimesi de dilimize Farsçadan geçiyor. Farsça "nân" yani ekmek ile "kur" yani "kör" kelimesi birleşiyor, ekmeği görmeyen, iyiliği bilmeyen anlamına gelen bir sözcük ortaya çıkıyor.
 Nankör kelimesi de dilimize Farsçadan geçiyor. Farsça
0. Hep Farsçadan gitmeyelim, Türkçe kökenli olan kardeş sözcüğü "karın" sözcüğü ve "-daş" ekinden geliyor. Aynı karından çıkan anlamı taşıyor. Buradaki "-daş" eki meslektaş, adaş, yurttaş sözcüklerindeki -daş ekiyle aynı.
Hep Farsçadan gitmeyelim, Türkçe kökenli olan kardeş sözcüğü
0. Farsça kökenli bir sözcüğümüz daha. Tavla oynayanlar bilir, Farsça dört anlamına gelen "çâr" ve cumartesi anlamına gelen "şenbe" sözcüğünün birleşmesiyle oluşmuş çarşamba sözcüğü. Muhtemelen cumartesiye dört ekle diye bugünü bulmuşlar.
Farsça kökenli bir sözcüğümüz daha. Tavla oynayanlar bilir, Farsça dört anlamına gelen
0. Perşembe de çarşamba sözcüğü gibi Farsçadan gelir. "Penç" yani beş rakamı ile "şenbe" sözcüğünün birleşimidir.
Perşembe de çarşamba sözcüğü gibi Farsçadan gelir.
0. Arapçada toplanma anlamına gelen "cem" sözcüğünden gelmiş cuma sözcüğü. Hatta cami de toplanma anlamına gelir.
Arapçada toplanma anlamına gelen
0. Bendeniz sözcüğü Türkçe "-niz" ekiyle Farsça "bende" sözcüğünün birleşiminden meydana geliyor. "Bende" kul, köle demek. Yani kişi kendini karşısına tanıtırken bendeniz yani kulunuz gibi bir ifade takınıyor.
Bendeniz sözcüğü Türkçe
0. Lahmacun sözcüğü Arapçadan geliyor. Arapçada "lahm" et demektir. Macun ise "acim" kökünden gelir. Yoğrulmuş anlamına gelir. İkisi birleşince yoğrulmuş et anlamına geliyor.
Lahmacun sözcüğü Arapçadan geliyor. Arapçada
0. Cambaz sözcüğü de Farsçadan geliyor. Can, ruh anlamına gelen "can" ve oynamak anlamına gelen "baz" sözcüğünün birleşimi yani canıyla oynayan anlamına geliyor.
Cambaz sözcüğü de Farsçadan geliyor. Can, ruh anlamına gelen
0. Diğerlerinin aksine anahtar sözcüğü Rumcadan geliyor. Yunanca açmak anlamına gelen "anihto" sözcüğünden dilimize geçmiş.
Diğerlerinin aksine anahtar sözcüğü Rumcadan geliyor. Yunanca açmak anlamına gelen
0. Mavi sözcüğü Arapça Mâî 'den gelir. Arapçada su anlamına gelen "mâ" sözcüğüne gibi anlamı taşıyan "-î" eki getirilmiş, su gibi denmiş. Su gibi yani mâî yani mavi.
Mavi sözcüğü Arapça Mâî 'den gelir. Arapçada su anlamına gelen
0. Hafta sözcüğü Farsça yedi rakamı demek olan "heft" sözcüğünden gelir. Hafta yedi gündür.
Hafta sözcüğü Farsça yedi rakamı demek olan
0. Kaplumbağa sözcüğü kaplı, örtülü, sözcüğü "kaplu" ile kurbağa anlamına gelen "bağa" sözcüğünden meydana gelir. Örtülü kurbağa gibi yani.
Kaplumbağa sözcüğü kaplı, örtülü, sözcüğü
YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
H HABER MERKEZİ Pirimedya

GZT Haber Merkezi'nden çıkan tüm içeriklerde olduğu gibi burada da 'GZT bakış açısı' hakim... Son dakika ise en hızlı, merak edilen ise en anlaşılır, dolu dolu bir konu ise en doyurucu şekilde takipçilerimize sunuyoruz. Yine de soru işareti kaldı ise iletisim@gzt.com'a mail atmanız, sosyal medya hesaplarımızdan bize mesaj göndermeniz yeterli.

BEĞEN
YUKARİ-DONUN

veri-politikasi-aciklama veri-politikamizi inceleyebilirsiniz